Amblem ve antropomorfik tasarımı
  1. Tez No: 12449
  2. Yazar: MEHTAP KONYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
11 DZET Amblem, bir kuruluşun kimliğinin en önemli ve en belirgin bö lümünü oluşturmakla beraber, düşüncenin özünü içerdiği için de gör sel olarak değerlidir. Bu, harf kompozisyonlarımla veya şekillerden oluşturulacak sembollerle ifade edilebilir. Böylece ürünler ve firma lar isimlerin yanında amblemle birlikte kurumsal kimliklerini oluştu rurlar. Kurumsal kimlik oluşturmada dikkate alınması gereken en önemli iki öge biçim ve renktir. Görsel algılamada bu iki temel öğenin etki si san derece açıktır. Araştırmanın içeriğini oluşturan marka, logotype, amblem ve pik togram görsel iletişimin önemli dilleridir. Ülkemizde, sayısız ürün ve firma için çok sayıda amblem kulla nılagelmekte ve bunlara hergün yenileri eklen mektedir. Bu artış yalnız ülkemizde değil diğer ülkelerde de bizden biraz daha disip linli olmakla birlikte benzerlikler göstermektedir. Tasarımı yapılacak olan amblem doğruyu vermekle beraber, amb lemi yapılan kurumun kişiliğine uygun olanı yapmak görevi bizle rin olacaktır. Bunun için de iyi bir ön araştırmanın yapılması ge rekmektedir. Yapılan bu çalışmada, bir amblemin oluşturulmasında nelere dikkat edileceği, gerekli kurallar gözönünde bulundurularak incelen miştir. Bu çalışmada örnek tasarımlar incelenmiş ve sorunu çözümle me yaklaşımıyla, özgün uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Besides being the most important and the most distinguished part of an institution's identity, a emblem is visually significant because it also includes the essence of the thought. The trademark can be stated either by letter compositions or by symbols formed through figures. Thus, the products and the manufacturers create their institutional identities together with the emblem besides their titles. Form and colour are the two most important elements to be taken into consideration in order to create an institutional identity. The effect of these two elements is rather obvious in terms of visual perception. Trademark, logotype, emblem and pictogram, which farm the content of this study, are the significant languages of visual communication. In our country, a great number of emblem have been used for many products and manufacturers, and everyday new emblem are added. This increase in the number of emblem has some common points with those in other countries but the one in other countries is much more disciplened. If we design a emblem, it is our responsibility to choose the exact emblem which is suitable to the identity of the institution. This requires a well-prepared preliminary study. In this study, the points to be taken into consideration on designing the emblem symbol have been studied. In this study, several sample designs are examined and authentic applications have been used in order to solve the problem.