Hipertansif hastalarda lisinopril tedavisi öncesi ve sonrası kan ve idrardaki çinko, bakır ile kandaki çinko bağımlı enzimlerin düzeylerindeki değişimin tespiti
Determination of the levels on the enzymes depend on zinc and urynary and blood levels of zinc and copper before and after the lisinopril treatment in hypertensive patients
- Tez No: 124486
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKAN ONUR TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZET Hipertansiyon, toplumdaki prevalansının çok yüksek oluşu ve koroner kalp hastalığı, inme, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği gibi ciddi komplikasyonları ile çok önemli bir halk sağlığı problemi oluşturmaktadır. Çalışmamızda hipertansiyonlu hastaların ACEİ (Anjiotensin Kon verting Enzim İnhibitörü) tedavisi ile kan ve idrardaki çinko ve bakır düzeyleri ile çinko bağımlı iki enzimin kan düzeylerindeki değişimin tespiti amaçlandı. Çalışmaya 19'u kadın, 20'si erkek 39 hipertansif hasta alındı. Hastalarda tedaviye başlamadan önce ve ortalama 3 aylık ACEİ tedavisi sonrası kan ve idrarda çinko ve bakır düzeyi ile kanda ALP (Alkalen Fosfataz) ve LDH (Laktat Dehidrogenaz) bakıldı. Hastaların başlangıç ortalama sistolik tansiyon değerlerinde ile lisinopril tedavisi sonrası %33; diastolik kan basınçlarında ise tedavi ile %24'lük azalma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hypertension is very important public health problem because of its high prevalance in population and of severe complications like coronary heart disseases, stroke, congestive heart failure, renal failure. In this study, we aimed to investigate the affect of ACEI therapy on the blood and urinary levels of zinc and copper and the blood levels of two enzymes that depend on zinc. Thirty nine hypertensive patients were included in the study (19 females, 20 males). Blood and urinary levels of zinc, copper and blood levels of ALP and LDH were determined before and after 3 months of therapy. Initial mean systolic and diatolic pressures of the patients decreased by 33% and 24% respectively after lisinopril therapy. These changes in the blood pressure were found statisticly significant (p< 0,05). Before and after the therapy, serum levels of zinc increased by 90%, urinary zinc was decreased by 17%.