Erektil disfonksiyonda yeni bir risk faktörü: Hiperhomosisteinemi
A new risk factor in erectile dysfunction: Hyperhomocysteinemia
  1. Tez No: 124485
  2. Yazar: TEVFİK DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDURRAHMAN ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Erektil disfonsiyon (ED), cinsel ilişki için yeterli ereksiyonun sağlanamaması ve/veya sürdürülememesi durumunun süreklilik kazanması biçiminde tanımlanır. İnsidansı diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, kardiyovasküler hastalıklar ve böbrek yetmezliğinde artmaktadır ve tüm bu hastalıkların endotel disfonksiyonu ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Biz endothel disfonksiyonu ve ateroskleroz için bağımsız yeni bir risk faktörü olan hiperhomosisteineminin ED potofizyolojisindeki etkilerini araştırdık. Çalışmamıza bir yıl içinde toplam 126 erkek hasta alındı. Hastalar diyabet varlığına ve ED varlığına göre 4 gruba ayrıldı. Hastaların AKŞ, TKŞ, HbA1c, kolesterol, trigliserid, HDL, J_DL, B12 vitamini, folik asit, ve homosistein düzeyleri ölçüldü. Hastalarda ED varlığı uluslar arası erektil disfonksiyonu indeksi (IIEF) skorlamasına göre karar verildi. ED'u olan hastalarda penil vasküler değişiklikleri ortaya koymak için renkli penil doppler utrasonografisi yapıldı ve akım indeksleri kaydedildi. Hastaların verileri değerlendirildiğinde diyabetik tüm hastaların ve non-diyabetik ED' u olan hastaların Hey düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek saptandı. ED sorunu olan diyabetik hastaların açlık kan şekeri, tokluk kan şekeri ve Hbalc düzeyleri ED olmayan hastalara göre anlamlı daha yüksekti. Diyabetik hasta grubu kendi içinde değerlendirildiğinde ise diyabetik ED'u olan grupta ED'u olmayan hastalara göre plazma Hcys düzeyi daha yüksekti ancak bu iki grup arasında anlamlı istatistiksel fark saptanmadı. Hcys düzeyi ile doppler USG parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Non- diyabetik ED olan hastalarda kontrol grubuna göre total kolesterol, LDL ve Hey düzeyleri daha yüksek bulundu. Hey ile IIEF skorları arasında negatif korelasyon saptandı. Renkli penil doppler utrasonografisinde arteriyel yetmezliğin göstergesi olan 1, 5,10. dakika pik-sistolik akımlar ile Hey arasında anlamlı korelasyon saptandı. ED olan diyabetik ve non-diyabetik hastaların birarada incelendiği logistik regresyon analizinde yaş, sigara ve Hey düzeylerinin ED oluşumunda önemli faktörler olduğu saptandı. Çalışmamızda yaş, kötü metabolik kontrol, sigara içimi gibi klasik risk faktörlerinin yanı sıra ateroskleroz gelişiminde önemli bir risk faktörü olduğu bilinen ve endotel disfonksiyonuna yol açan artmış Hcys düzeyleri ED oluşumuna da yol açıyor görünmektedir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Erectile dysfunction (ED) can be defined as the inability to obtain and/or continue erection sufficient for the sexual intercourse. The incidence of ED is increased in patients with diabetes mellitus, hypertension, hyperlipidemia, cardiovascular diseases and renal failure which are related with endothelial dysfunction. Here, we investigated the effects of hyperhomocysteinemia as a new independent risk factor of endothelial dysfunction and atherosclerosis on the pathophysiology of ED. We included 126 male patients in this study. The patients were divided into four groups according to presence of diabetes mellitus and ED. Fasting blood glucose, postprandial blood glucose, HbA1c, cholesterol, triglyceride, HDL cholesterol, LDL cholesterol, Vitamin B12, folic acid and homocysteine (Hcys) levels were measured. Presence of ED and erectile quality were investigated by using International index of erectile function (IIEF) questionnaire. Color duplex penile ultrasound was used to detect vascular abnormalities and to measure flow indexes in ED patients. Serum homocysteine levels were higher in diabetic patients and non-diabetic patients with ED according to control group. In diabetic patients with ED, we found that fasting blood glucose, postprandial blood glucose and HbA1c levels were higher then the patients with no ED. Although the Hcys levels in diabetic patients with ED were slightly higer than the levels patients without ED, it was not at statistically significant. The correlation between serum Hey levels and ultrasound parameters was not significant statistically. Non-diabetic patients with ED have higher total cholesterol, LDL cholesterol and Hey levels relatively then control group. There was a negative correlation between serum Hey levels and IIEF scores. Correlation between serum Hey levels and 1st, 5th, 10th minute peak-systolic flows in color penile doppler ultrasound which are the indicator of arterial insufficiency was significant. Logistic regression analysis revealed that age, smoking and serum Hey levels were the main determinants in ED pathogenesis. In this study, we found that increased serum levels of Hey besides of known atherosclerosis risk factors like age, poor metabolic control and smoking by leading to atherosclerosis and endothelial dysfunction can be reason for ED. Vll