Hipertansif krizin akut tedavisi sonrasında sol ventrikül diyastolik fonksiyonunun doppler ekokardiyografik parametrelerinde oluşan değişiklikler
- Tez No: 124498
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYHAN ERYONUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
l.ÖZET Bu çalışmada hipertansif krizle başvuran (sistolik >180 mmHg, diyastolik > 110 mmHg) sistolik fonksiyonu normal, diyastolik disfonksiyonlu hastalara intravenöz sodyum nitroprussid (NNP) ve nitrogliserin (NTG) tedavisinin diyastolik fonksiyonun Doppler ekokardiyografik parametreleri üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması planlandı. Yaşlan 37 ile 75 arasında olup hipertansif krizle başvuran, klinik olarak kararlı olan olgular NNP ve NTG verilmek üzere iki gruba randomize edildi. Rutin laboratuvar, elektrokardiyografik incelemeleri ve ekokardiyografik ölçümler yapıldı. Sistolik fonksiyonu normal, diyastolik disfonksiyonu saptanan olguların kan basınçları ortalama %20-25 oranında düşürüldükten sonra ekokardiyografi ile sol ventrikül diyastolik fonksiyonları yeniden değerlendirildi. Tedavi öncesi temel klinik özellikler, kan basınçları ve ekokardiyografik bulgular iki grup arasında istatistiksel açıdan farklı değildi. NNP tedavisi ile mitral geç doluş velositesi (A) (0.85 ± 0.23 m/sn den 0.78 ±0.15 m/sn ye, PO.01), E deselarasyon zamanı (DT) (282.94 ± 53.94 m/sn den 242.35 ± 36.31 m/sn ye, PO.01), izovolumetrik relaksasyon zamanı (IVRT) (125.27 ± 21.72 m/sn 'den 106.11 ± 13.77 m/sn ye, PO.01) azalma saptandı. Mitral akım erken doluş velositesi (E) (0.62 ± 0.17 m/sn den 0.61 ± 0.16 m/sn ye, P>0.05), E/A oranında 0.74+0.15'den 0.78±0.17' ye, P>0.05) anlamlı değişiklik saptanmadı. NTG tedavisi ile mitral E (0.72 ± 0.18 m/sn den 0.68 ± 0.19 m/sn ye (PO.01), A velositesi (0.82 ± 0.24 m/sn den 0.76 ± 0.21 m/sn ye, PO.01), DT (254.21 ± 43.37 m/sn den 225.78 ±41.00 m/sn ye, PO.01) ve TVRT (120.52 ± 16.14 m/sn den 105.00 ± 12.58 m/sn ye, PO.001) azalma, saptandı. E/A oranında (0.94 ± 0.42 den 0.95 ± 0.40'e, P>0.05) anlamlı değişiklik olmadı. Hipertansif krizli diyastolik disfonksiyonlu olgulara intravenöz NNP ve NTG tedavileri ile benzer şekilde kan basıncının akut düşürülmesine paralel diyastolik fonksiyonun ekokardiyografik parametrelerinde düzelme sağlandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to compare the effects of intravenous sodium nitroprussid (NNP) and nitroglycerine (NTG) treatments on Doppler echocardiographic parameters of diastolic function in patients hospitalized for hypertensive crises with normal systolic (systolic > 180 mmHg, diastolic > 1 10 mmHg) and diastolic dysfunction. Patients hospitalized for hypertensive crises, aged from 37 to 75, clinically stable were randomly alloted into two groups to give NNP or NTG. Required laboratory analysis, electrocadiography and echocardiographic measurements were done. Left ventricular diastolic functions were re-evaluated after blood presures reeduced 20-25% in patients with normal systolic and diastolic dysfunctions. Baseline clinic masürements, blood pressures, and echocardiographic results were statistically similar between two groups. NNP treatment significantly reduced mitral late filling velocities (A) (from 0.85 ± 0.23 to 0.78 ±0.15, PO.05), E deceleration time (DT) (from 282.94 ± 53.94 to 242.35 ± 36.31, PO.001), and izovolumetric relaxation time (TVRT) (from 125.27 ± 21.72 to 106.1 1 ± 13.77, PO.001). Mitral early filling velocities (E) (from 0.62 ± 0.17 to 0.61 ± 0.16), E/A ratios (from 0.74 ± 0.15 to 0.78 ±0.17) did not significantly difffer (P>0.05). Mitral E (from 0.72 ± 0.18 to 0.68 ± 0.19 PO.01), A velocities (from 0.82 ± 0.24 to 0.76 ± 0.21 PO.01), DT (from 254.21 ± 43.37 to 225.78 ± 41.00, PO.01) and IVRT (from 120.52 ± 16.14 to 105.00 ± 12.58 PO.001) were significantly reduced by NTG treatment. There was no significant difference on E/A ratios (from 0.94 ± 0.42 to 0.96 ± 0.40, P>0.05). Intravenous NNP and NTG treatment acutely reduced blood pressure and thus, improved echocardiographic parameters of diastolic function in a similar way.