Kavşak tipi kas distrofili hastalarda iki farklı göğüs fizyoterapi yönteminin solunum fonksiyonlarına etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of two different chest physiotherapy approaches on respiratory functions in patients with limb muscular dystrophy
- Tez No: 124499
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA NİLGÜN GÜRSES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Nöromusküler hastalıklarda karşılaşılan başlıca problemlerden birisi, solunum kas fonksiyonunun ilerleyici olarak azalmasıdır. Solunum kas eğitimi ile pulmoner komplikasyonların ortaya çıkması geciktirilebilir. Çalışmamıza Şubat 2001-Nisan 2003 yılları arasında I.Ü. istanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'da tedavi edilen veya Türkiye Kas Hastalıkları Derneği'ne üye olan LGMD tanısı almış 16 hasta ve BMD tanısı almış 5 hasta toplam 21 hasta katıldı. Hastalar rasgele olarak karşılaştırılacak egzersiz programlarına göre 2 gruba ayrıldı. Grup 1'deki hastalar TİKE verilecek hasta grubunu, Grup 2'deki hastalar solunum egzersizi verilecek hasta grubunu oluşturdu. Her hasta için genel değerlendirme formu dolduruldu. Hastanın demografik özellikleri ile hastalığına ait bilgiler elde edildi. Manuel kas testi, eklem hareket açıklığı, ekstremite ve göğüs çevre ölçümü yapıldı. Fonksiyonel seviyelerinin belirlenmesi amacıyla modifiye Brooke skalası uygulandı. Oniki haftalık tedavi sonrası hastalara uygulanan bu değerlendirmelerin tümü tekrarlandı. Hastalarımızın solunum fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla solunum fonksiyon testi ve ağız basınç ölçümleri tedavinin başlangıcında, 6 hafta sonra ve 12 hafta sonra yapıldı. Grup 1'de 6 haftalık tedaviden sonra Pimax'da anlamlı iyileşme görüldü (p=0.01). Altıncı haftadan 12. haftaya kadar olan eğitim ile Pimax'daki anlamlı iyileşme devam etti (p=0.02).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The progressive decline of pulmonary muscle function is one of the basic problems in neuromuscular diseases. The purpose of our study was to compare the effects of breathing exercise and Threshold IMT on pulmonary functions in LGMD. Twenty-three patients with muscular dystrophy were participated in our study between February 2001 and April 2003. Two patients were excluded from the study because of the transportation problems and begining to use wheel-chair. The study was completed with 16 patients with LGMD and 5 patients with BMD. Subjects were informed verbally before participation in this study. Patients were devided into two groups as randomly. Group 1 was applied Threshold IMT and group 2 breathing exercises. General assessment form were used for each patient. Demographic features, manuel muscle test, range of motion (ROM), chest and extremity measurement and Brooke scale were assessed in all patients. All the assessment parameters were applied before the therapy, after 6 weeks and 12 weeks. In group 1, Pimax improved after 6 weeks of therapy (p=0,01) and continued at the end of 12 weeks. When Pimax compared before and after therapy, the results are statistically significant (p=0,02). Pemax and pulmoner functional test results weren't significant difference throught the therapy.