Sağlıklı bireylerde fizyolojik melatonin salınımının arter genişliyebilirliği ve kan basıncı üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of effects of physiological melatonin release on arterial distensibility and blood pressure
  1. Tez No: 124501
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Genişleyebilirlik arter sisteminin önemli bir özelliğidir ve arter genişleyebilirliğindeki farklılaşmalar kardiyovasküler sistem fonksiyonlarını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu çalışmada sağlıklı bireylerde arter genişleyebilirliği, kan basıncı ve melatonin hormonunun gün içi değişimleri ile genişleyebilirlik ve kan basıncı değişimi üzerine melatoninin etkileri araştırıldı. Çalışmaya yaşları 18-27 arasında değişen 10'u kadın (yaş ortalaması 23.6 ± 2.5 yıl), 19'u erkek (yaş ortalaması 23.0 + 2.6 yıl) toplam 29 sağlıklı birey dahil edildi. Arter kan basıncı standart civalı manometre, arter genişleyebilirliği ise Complior cihazı kullanılarak karotis - femoral nabız dalga hızı ölçümleri ile belirlendi. Serum melatonin seviyeleri RIA yöntemi ile ölçüldü. Erkeklerin kilo, boy, vücut-kitle indeksi, bel-kalça oranı, gündüz nabız basıncı, gece nabız basıncı, trigliserid ve ürik asit değerleri kadınlarınkinden anlamlı olarak daha yüksekti. Kadınlarda ise HDL-kolesterol düzeyleri erkeklere göre anlamlı olarak daha yüksekti. Glukoz, total kolesterol, LDL-kolesterol, kalsiyum, gündüz ve gece ölçülen sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı, kalp tepe atımı, karotis - femoral nabız dalga hızı ve melatonin düzeyleri açısından kadın ve erkekler arasında İstatistiksel olarak önemli bir fark saptanmadı. Katılımcıların gündüz ölçülen sistolik, diyastolik ve ortalama kan basınçları, nabız basıncı, kalp tepe atımı ve karotis - femoral nabız dalga hızları gece ölçülenlere göre daha yüksek, melatonin düzeyleri yine gece daha yüksekti. Gündüz ölçülen melatonin düzeyi ile karotis - femoral nabız dalga hızı arasında anlamlı pozitif korelasyon mevcuttu. Gece ölçülen melatonin düzeyi ile sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı, nabız basıncı, kalp tepe atımı ve karotis-femoral nabız dalga hızı arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Melatonin değişimi ile gün içi hemodinamik değişiklikler arasındaki ilişki incelendiğinde melatonin değişim miktarı ile nabız basıncı değişimi arasında negatif yönde bir anlamlı korelasyon mevcuttu. Sonuç olarak günlük melatonin değişimi ile nabız basıncı arasında ters yönde bir ilişki mevcutken, gündüz 39ölçülen melatonin seviyeleri ile karotis-femoral nabız dalga hızı arasında pozitif yönde bir ilişki gözlenmektedir. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY ASSESSMENT THE EFFECTS OF PHYSIOLOGICAL MELATONIN RELEASE ON ARTERIAL DISTENSIBILITY AND BLOOD PRESSURE Distensibility is an important characteristic of the arterial system and variable conditions of the arterial distensibility may have an important impact on the functions of the cardiovascular system. In this study, daily variences of melatonine hormone, blood pressure and arterial distensibility were assessed in the healthy subjects and effects of meletonin on the blood pressure variances were investigated. This study included 29 healty subjects within age limits of 18 to 27, and there were 10 female (mean age 23.6 ± 2.5 years) and 19 male (mean age 23.0 ± 2.6 years) subjects. Arterial blood pressure measurements were evaluated by standart mercury manometer and arterial distensibility assessments and measurement of pulse wave velocity of carotid - femoral arteries were done by Complior device. Serum melatonin levels were determined by RJA technique. In the male group; weight, height, body mass index, waist-hip ratio, daytime pulse pressures, night pulse pressures, triglyceride and uric acid values were significantly higher than female patient group. HDL-cholesterol levels were significantly higher in female population compared to men patient group. There was not a statistically significant difference between male and female subjects in terms of melatonin levels, carotid - femoral pulse wave velocity, heart rate (beats/min), mean, systolic and diastolic blood pressures measured at night and daytime. Additionally similar values were found in calcium, LDL- cholesterol, total cholesterol and glucose leyels. Whereas measured melatonin levels were higher at night; carotid - femoral pulse wave velocity, heart rate, systolic, diastolic mean blood pressures and pulse pressures measured during daytime were higher than the values obtained at night. There was a statistically obvious positive correlation between carotid - femoral pulse wave velocity and melatonin 41measurement levels of daytime. Statistically significant relation was not found between measured levels of night melatonin and systolic, diastolic and mean blood pressures, pulse pressure, heart rate and carotid - femoral pulse wave velocity. When relation between daytime hemodynamic profile and melatonin levels were considered, there was a significant negative correlation between different pulse pressures and melatonin levels. In conclusion, while there was a reverse relation amongst daily pulse pressure and melatonin level variences; a positive correlative relation has been observed between carotid - femoral pulse wave velocity and melatonin levels measured at daytime. 42