Kalp yetersizliği hastalarında dobutamin stres ekokardiyografide gözlenen sol atriyum fonksiyonları değişiminin egzersiz kapasitesiyle ilişkisi
The relation of left atrial functional alteration at dobutamine stress echocardiography with the exercise capasity in patients with heart failure
  1. Tez No: 124500
  2. Yazar: ÇETİN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı kalp yetersizliği hastalarının ekokardiyografik sol atriyum fonksiyonlarım sağlıklı bireylerle karşılaştırmak, dobutaminin sol atriyum fonksiyonları üzerine olan etkisini stres ekokardiyografi yönteminde değerlendirmek ve sol atriyum fonksiyonlarında inotropik stimülasyonla gözlenen değişimlerin egzersiz kapasitesinin bir belirleyicisi olabileceği hipotezini aydınlatmaktı. Semptom durumları New York Kalp Cemiyetine (NYKC) göre sınıf I-III ile uyumlu 15 kalp yetersizliği hastası (yaş ortalamaları 62±10; biri kadın) ve 14 sağlıklı gönüllüye (yaş ortalamaları 56±12; 3'ü kadın) standart ekokardiyografi uygulandı ve pulmoner ven Doppler profilleri kaydedildi. Kalp siklusunun sistol, diyastol ve atriyum sistolü olmak üzere 3 fazım yansıtan bu spektrumlar üzerinde yapılan hız ve hız zaman integrali ölçümlerinin oranlanmalarıyla sol atriyumun göreceli depolama, iletkenlik ve aktif pompa işlevleri hesaplandı ve sonuçlar karşılaştırıldı. Stres ekokardiyografi işleminde hastalara 5-10-20 ug/kg/dak dozlarında 3 kademede dobutamin verildi ve her kademenin sonunda standart sol ventrikül ve sol atriyum fonksiyon parametreleri tekrar ölçüldü. Naughton protokolü uygulanarak yapılan egzersiz testiyle hastaların toplam egzersiz süreleri ve tahmini zirve oksijen tüketim düzeyleri (MET) belirlendi. Diyastolik fonksiyonlar ve sol atriyum fonksiyonlarını yansıtan istirahat ekokardiyografi parametreleri karşılaştırıldığında hastalarda kontrol grubuna göre transmitral erken/geç diyastolik hızlarının oranı (E/A) oram daha yüksek bulunurken pulmoner ven sistolik ve atriyal geri alam hızlan ve hız-zaman integralleri daha düşüktü. Hastalarda dobutamin sonrası pulmoner ven atriyal geri akım hızında ve sol atriyum depolama 54fonksiyonunda artış, sol atriyum iletkenlik fonksiyonundaysa azalma gözlendi. Ejeksiyon fraksiyonlanyla egzersiz süreleri, MET düzeyleri ve NYKC sınıflan arasında anlamlı korelasyon bulunmadı. Ancak egzersiz süresi ve MET düzeyiyle transmittal A hızı arasında, pulmoner ven atriyal geri akım hızı arasında ve sol atriyum iletkenlik yüzdesi arasında anlamlı korelasyonlar tesbit edildi. Sonuç olarak kalp yetersizliğinde sol atriyum aktif pompa fonksiyonu belirgin olarak azalmakta, dobutamin sonrası sol atriyum aktif pompa fonksiyonu göstergeleri ile depolama fonksiyonu artmakta ve iletkenlik fonksiyonu azalmaktadır. Hastaların egzersiz kapasitesinin objektif göstergeleri ile ejeksiyon fraksiyonları arasında bir ilişki yokken sol atriyum aktif pompa fonksiyonu göstergeleri arasında anlamlı korelasyonlar mevcuttur. 55
Özet (Çeviri)
THE RELATION OF LEFT ATRIAL FUNCTIONAL ALTERATION AT DOBUTAMINE STRESS ECHOCARDIOGRAPHY WITH THE EXERCISE CAPACITY IN PATIENTS WITH HEART FAILURE SUMMARY The aims of our study were to compare the echocardiographic left atrial functions of heart failure patients with healthy individuals, to assess the effect of dobutamine infusion on left atrial functions during stress echocardiography, and to elucidate the hypothesis that left atrial functional changes at the inotropic stimulation could determine the exercise capacity of those patients. Standard echocardiography was performed and pulmonary vein Doppler profiles were recorded in 15 patients with New York Heart Association - class I-III symptom status (mean age 62±10, one female) and 14 healthy volunteers (mean age 56±12, 3 females). In these Doppler spectra providing three phases at systole, diastole and atrial systole, left atrial relative reservoir, conduit and active pump functions were calculated by using peak velocity and velocity-time integrals; results were compared with healthy controls. Patients underwent stress echocardiography in three steps of 5-10-20 ug/kg/min dobutamine doses; measurements of standard left ventricular and left atrial functions were repeated at each step. Exercise durations and estimated peak oxygen consumption values (MET's) were determined by treadmill exercise testing with Naughton protocol. Comparison of diastolic- and left atrial-functions revealed that transmural early/late diastolic velocity was higher, pulmonary venous systolic and atrial reversal velocities and 56velocity-time integrals were lower in patients than controls. Dobutamine infusion resulted in increased pulmonary venous atrial reversal velocity and left atrial reservoir function, and decreased left atrial conduit function. Ejection fraction did not significantly correlate with exercise duration, MET' s level or NYHA class. However, the late transmitral velocity, pulmonary venous atrial reversal velocity, and left atrial conduit function were found to be in statistically significant correlation with the exercise duration and MET's level. In conclusion, heart failure is accompanied by prominently decreased left atrial active pump function. Dobutamine improves left atrial active pump and reservoir functions, and decreases conduit function. On the contrary of ejection fraction, variables reflecting left atrial active pump function demonstrate significant correlations with the objective indexes of exercise tolerence in heart failure. 57