Diyastolik disfonksiyonlu olgularda sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının mitral anüler hareket amplitüdü ölçümüyle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 124522
  2. Yazar: BÜLENT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Kalp hastalarında mortalitenin önemli bir göstergesi olan sistolik disfonksiyona sıklıkla diyastolik fonksiyon bozukluğu eşlik etmektedir. Oysa diyastolik disfonksiyonu bulunan hastalarda sistolik fonksiyonların etkilenip etkilenmediğine dair literatürde az sayıda veri mevcuttur. Sol ventrikülün sistolik performansının incelenmesinde, ekokardiyografik olarak değerlendirilen ejeksiyon fraksiyonu, fraksiyonel kısalma ve kalp debisi; göreceli olarak kaba göstergeler olup, mitral anulus hareket amplitüdü ölçümünün daha hassas bir yöntem olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmamızda, diyastolik disfonksiyonlu hastalarda sistolik fonksiyonların da etkilenip etkilenmediğini, sol ventrikül uzun eksen fonksiyonlarını ekokardiyografik olarak inceleyerek göstermeyi amaçladık. Yaş ve cinsiyet açısından birbirine benzer, diyastolik disfonksiyonlu 62 hasta ve kontrol grubu olarak diyastolik disfonksiyon bulunmayan 40 olgu çalışmaya alındı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diastolic dysfunction often accompanies with systolic dysfunction wich is an important predictor of mortality in patients with heart disease. However there is limited data in the literature, whether diastolic dysfunction affects systolic function. Determination of ejection fraction, fractional shortening and cardiac output by echocardiography is somewhat a crude measurement for left ventricular systolic performance. It is pointed out, that measurement of mitral annulus motion amplitude is a more sensitive method. In our study we aimed to show, whether systolic function was also affected in patients with diastolic dysfunction by using echocardiography to examine left ventricular long axis function for this purpose. Age and sex matched 62 patients with diastolic dysfunction and 40 control subject's without diastolic dysfunction were included in this study.