Primer mitral yetmezliği olan olgularda sol ventrikül fonksiyonlarının 2 boyutlu strain ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular functions in primary mitral regurgitation by 2 dimensional strain echocardiography
  1. Tez No: 344249
  2. Yazar: BURCU ZİHNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİDE SOYDAŞ ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve amaç: Kronik mitral yetmezlik sık karşılaşılan kapak hastalıklarından biridir. Mitral yetmezlik hastalarının takibi ve cerrahi zamanlaması, üzerinde önemle durulması gereken konulardır. Kronik mitral yetmezlik takibinde ilerleyici sol ventrikül dilatasyonu ve geri dönüşümsüz miyokardiyal hasar sonucu sol ventrikül fonksiyon bozukluğu gelişmektedir ve sol ventrikül fonksiyon bozukluğu gelişen hastaların prognozunun kötü olduğu gösterilmiştir. Bu hastalarda sol ventrikül fonksiyon bozukluğunu erken tanımaya yarayacak, mevcut parametrelerden özellikle ejeksiyon fraksiyonundan daha duyarlı parametreler üzerinde durulmaya başlanmıştır. Sol ventrikül strain ve strain rate parametreleri, ventrikül fonksiyonlarını değerlendirmede yeni kullanılmaya başlanmış yöntemlerdir. Çalışmamızda mitral yetmezliği olan hastalarda geleneksel yöntemlerle normal olarak değerlendirilen sol ventrikül fonksiyonlarının strain/strain rate görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi ve disfonksiyonun erken tanınması amaçlanmaktadır. Yöntem ve Bulgular: Bu çalışmaya Nisan 2012 ile Nisan 2013 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kardiyoloji polikliniğine başvuran kronik mitral yetmezliği nedeniyle takipte olan ve sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) normal olan 40 hasta ve kontrol grubu olarak polikliniğe başvuran koroner anjiyografisi veya efor testi normal olan herhangi bir semptomu olmayıp ekokardiyografisi normal olan 31 hasta alındı. Tüm olgulara elektrokardiyografi çekildi, tüm olgular sinüs ritmindeydi. Tüm olgulara ayrıntılı ekokardiyografi yapıldı. Mitral yetmezliği (MY) hastaları kalitatif ve kantitatif yöntemlere göre değerlendirilerek orta (n:19) ve ciddi (n:21) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Ekokardiyografik olarak LVEF, sol ventrikül sistol sonu ve diyastol sonu çapları (LVESÇ ve LVEDÇ) ve hacimleri (LVESV ve LVEDV), sol atriyum sistol sonu ve diyastol sonu hacimleri (LA ESV ve LA EDV) ve hacim indeksleri; mitral içe akım E dalgası, A dalgası, E/A oranı ve deselerasyon zamanı; renkli doku Doppler görüntülerden septum bazali, lateral duvar bazali ve sağ ventrikül bazal segmentlerinden S', E' ve A' dalgaları; triküspit yetmezlik akımından triküspit yetmezlik velositesi (TRV) ve sistolik pulmoner arter basıncı (SPAP); sağ ventrikül triküspit anulusundan triküspit annüler plan sistolik hareketi (TAPSE) değerleri hesaplanarak gruplar arasında karşılaştırıldı. İki boyutlu görüntüler üzerinden speckle tracking (benek izleme) yöntemi ile longitudinal deformasyonun değerlendirilmesi için sol ventrikül anteriyor, inferiyor, septum, lateral duvarlarının strain ve strain rate (S/SR) değerleri; radiyal deformasyonun değerlendirilmesi için posteriyor duvar S/SR değerleri hesaplandı. Anteriyor duvarın S/SR değerleri ciddi MY grubunda orta MY ve kontrol grubuyla karşılaştırıldığında azalmış olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi (S: -17,8±3; -17,9±3,8; -18,2±3,9 ; SR:-1,04±0,2; -1,2±0,4; -1,2±0,3; p>0,05). Septum SR değeri ciddi MY grubunda azalmış olmakla birlikte orta MY ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı değildi (-1,2±0,2; -1,3±0,4; -1,3±0,2, p>0,05). Ciddi MY, orta MY ve kontrol gruplarında septum S değerleri (-21,5±2,9; -20,7±4,7; -21,3±3,5; p>0,05), lateral duvar S/SR değerleri (S: -21,0±3,3; -21,0±4,8; -21,1±3,9; SR: -1,4±0,2; -1,6±05, -1,3±0,2, p>0,05), inferiyor duvar S/SR değerleri (S: -22,4±3,4; -21,7±3,1; -22,3±3,3; SR: -1,4±0,3; -1,4±0,3; -1,5±0,7, p>0,05) arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Ciddi MY, orta MY ve kontrol gruplarında global longitudinal strain değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı (-20,9±1,4; -20,9±2,2; 20,5±2,2, p>0,05). Sonuç: Asemptomatik kronik primer mitral yetmezliği olan olgularda mitral yetmezliğinin ciddiyeti artsa bile, geleneksel ekokardiyografik yöntemlerle sol ventrikül fonksiyonları normal olarak değerlendirilen olguların longitudinal ve radiyal deformasyon parametrelerinin bozulmadığı saptandı. Sonuç olarak mitral yetmezliği ciddiyetinin artmasıyla meydana gelen sol ventrikül fonksiyon bozukluğunun erken tespitinde mevcut olgu grubunda deformasyon parametrelerinin geleneksel yöntemlere üstünlüğü olmadığı saptandı. Olguların çoğunluğu tıbbi tedavi ile izlenmekteydi ve tümü asemptomatikti. Bu olguların uzun dönem takiplerinde deformasyon parametrelerinin izlemi ve geleneksel yöntemlerle karşılaştırılarak takibi, sol ventikül fonksiyonlarını değerlendirmede yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Primary mitral regurgitation is one of the most common valve disease. The follow-up and the timing of surgery of patients with mitral regurgitation is an important issue that needs careful consideration. Patients who develope progressive left ventricular dilatation and left ventricular dysfunction as a result of irreversible myocardial damage during the follow-up of chronic mitral regurgitation are known to have worse prognosis. In these patients, more sensitive parameters are imposed for recognizing left ventricular dysfunction in early stages, than the existing parameters such as ejection fraction. Left ventricular strain and strain rate parameters are new methods that are being used for the evaluation of ventricle function. Our study aims to evaluate patients with mitral regurgitation using strain / strain rate imaging, who's left ventricular functions are evaluated as normal with conventional methods and the early detection of disfunction. Material and methods: This study included 40 patients who were being followed at Ege University Medical Faculty Hospital Cardiology Clinic between April 2012 and April 2013 for chronic mitral regurgitation with normal LV ejection fraction (LVEF) and 31 patients as a control group who again applied to the clinic, having either normal coronary angiography or normal stress test with normal echocardiographic evaluation and without any symptoms. Electrocardiography was taken and every patient had normal sinus rythm. Detailed echocardiography was performed in all patients. Patients with mitral regurgitation were divided into two groups as moderate (n: 19) and severe (n: 21) according to the methods of qualitative and quantitative evaluation. From echocardiographic parameters LVEF, left ventricular end-systolic and end-diastolic diameters (LVESD and LVEDD), and volumes (LVESV and LVEDV), left atrium end-systolic and end-diastolic volumes (LA ESV and LA EDV) and volum indexes; mitral inflow E wave, A wave, E/A ratio and deceleration time; from color tissue Doppler images basal septum, basal lateral wall and S', E' and A' waves from right ventricle basal segments; from tricuspit regurgitation flow tricuspid regurgitation velocity (TRV) and systolic pulmonary arterial pressure (SPAP); from right ventricle tricuspid annulus tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE) parameters were calculated and compared between groups. For the evaluation of left ventricular longitudinal deformation using speckle tracking method from two-dimensional images, left ventricle anterior, inferior, septum, lateral wall strain and strain rate (S/SR) values; for the evaluation of the radial deformation posterior wall S/SR values were calculated. The anterior wall S/SR values were decreased in severe MR group compared with moderate MR group and control group, but was not statistically significant (S: -17,8±3, -17,9±3,8, -18,2±3,9; SR: -1,04±0,2, -1,2±0,4, -1,2±0,3, p> 0,05). Although the septum SR value was reduced in severe MR group, it was not statistically significant when compared with moderate MR group and control group (-1,2±0,2, -1,3±0,4, -1,3±0,2, p> 0,05). Between severe MR, moderate MR and control groups septum S values (-21,5±2,9, -20,7±4,7, -21,3 ±3,5, p> 0,05), lateral wall S/SR values (S: -21,0±3,3, -21,0±4,8, -21,1±3,9, SR: -1,4 ±0,2, -1,6±0,5, -1,3±0,2, p> 0,05), inferior wall S/SR values (S: -22,4±3,4, -21,7± 3,1, -22,3±3,3, SR: -1,4±0,3, -1,4±0,3, -1,5±0,7, p> 0,05) were not significantly different. The global longitudinal strain values were not significantly different between severe MR, moderate MR and control groups (-20,9±1,4, -20,9±2,2, 20,5± 2,2, p> 0,05). Conclusion: Despite the increase in the severity of mitral regurgitation in asymptomatic patients with primary mitral regurgitation, longitudinal and radial deformation parameters remained normal in patients which left ventricular function was evaluated as normal with conventional echocardiographic methods. As a result, in this specific patient group, the deformation parameters were not superior to conventional methods in the early detection of left ventricular disfunction due to the increase in severity of mitral regurgitation. The majority of patients were getting medical treatment and all were asymptomatic. In the long-term follow-up of these patients monitoring deformation parameters and comparing with monitoring conventional methods can be useful in evaluating left ventricle function.