Paklitaksel salan stentlerin restenoz üzerine etkinliğinin domuz modelinde değerlendirilmesi
- Tez No: 124531
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN FEHMİ TÖRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET PAKLİTAKSEL SALAN STENTLERIN RESTENOZ ÜZERİNE ETKİNLİĞİNİN DOMUZ MODELİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ Koroner stentler başlangıçta balon anjioplasti sonrası gelişen akut komplikasy onların tedavisi amacı ile geliştirilmiştir. Yapılan retrospektif ve prospektif çalışmalara dayanılarak anjiyoplasti sonrası geç dönemde gözlenen restenoz sıklığının azalması daha sık kullanımına neden olmuştur. Günümüzde prekütan uygulamaların %80'inden fazlasında stentler kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak tedavi başarısına gölge düşüren restenoz (stent içi) balon anjiyoplastiden daha az olmasına rağmen hala karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı paklitaksel salan stentlerin restenoz üzerine etkisinin olup olmadığıdır. Çalışma 2002 ocak-haziran döneminde GATA hayvan araştırma laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Irksal farklılığı olmayan 16 çiftlik domuzun koroner arterlerine konvansiyonel ve paklitaksel kaplı stentlerin yerleştirilmiş, 6 hafta sonra intravasküler ultrason ve kontrol anjiyografileri yapılmıştır. Stent içi restenoz; kontrol anjiografi veya intravasküler ultrason incelemesinde %50 ve üzerinde koroner arter daralması olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızda kullanılan paklitaksel salan stent uygulanan 8 domuzun hiçbirisinde restenoz gözlenmez iken, konvansiyonel stent grubunda 2 adet (%70,%100) restenoz gözlenmiştir. Restenoz açısından her iki grup arasındaki görsel ve intravasküler ultrason sonuçlan benzer bulunmuştur. Sonuç olarak paklitaksel salan stentler stent içi restenoz gelişimini azalttığı belirlenmiştir. Çalışmamızda ilaç salan stentlerin restenoz açısından etkin bir korunma yöntemi olabileceği düşünülmüştür. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF PACLITAXEL ELUTING STENTS ON STENT RESTENOSIS: EVALUATION IN A PORCINE MODEL Coronary stent had been designed for the acute complication of baloon angioplasty. Based on prospective and retrospective researches, stent implantation decreased restenosis. Therefore, the usage of stent implantation has substantially increased. Recently, stent implantation comprise of %80 of percutanous intervention. Stent restenosis is still an on going problem although the prevalance of stent restenosis is lower than that of balloon angioplasty. We aimed to investigate the effects of paclitaxel eluting stent on restenosis. In this study, 16 porcine coronary artery had been stented by convantional and paklitaxel eluting stents between january-june 2002 in GATA Animal Research Laboratory. After implantation both group follow up angiography and intravascular ultrasound was performed. In stent restenosis was defined in both tecnique as > %50 luminal reduction in diameter of the coronary artery. The paklitaxel eluting stent group which are 8 of 16, non of them had restenonsis. On the other hand 2 of 8 convantional stent group has restenosis (%70,%100). Visual angiographic and intravascular ultrasound results are similar on restenosis between two group. In conclusion paclitaxel eluting stents can decrease in stent restenosis observed. Our study suggest that drug eluting stents may also preventive approach for in stent restenosis. 35