Taksol'e bağlı olarak oluşan radyoduyarlılığın moleküler mekanizmasının araştırılması
Studies on the molecular mechanisms of Taxol-induced radiosensitization
  1. Tez No: 69669
  2. Yazar: BELMA KURDOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Taksol (paklitaksel) çeşitli insan tümörlerine karşı antitümöral aktiviteye sahip bir diterpendir. Taksol sitotoksisitesinin esas olarak mikrotubullerin stabilizasyonu sonucu tubulin polimerizasyonunun artması ile hücrelerin G2/M fazında birikmesi ile oluştuğu düşünülmektedir. Çünkü hücre siklusunun bu fazlarındaki hücreler radyasyona karşı çok duyarlı olduktan bilindiğinden taksolün direkt toksisitesine ilave olarak tümör hücrelerim radyasyona karşı duyarlılaşılrabileceği düşünülmüştür. Eğer bu doğru olsaydı, insan tümörlerinin tedavisi için taksol ve radyoterapinin birlikte uygulanması gerçeğini sağlayacaktı. Ancak doku kültüründe taksolün radyoduyarlılaştırıcı etkisini test eden çalışmalar eşit sonuçlar vermiştir. Bu hücre soylarının yaklaşık %50'si taksol ile radyasyona karşı duyarlılaşmıştır. Biz bu çelişkiyi açıklayabilmek amacıyla, taksol ile oluşan radyoduyarlılık için sistemik bir çalışmayı başlattık. Bu konuda, taksolün hücreleri radyoduyarlılaştırabilme yeteneğinin taksole bağlı olarak apoptosis oluşturma yeteneği ile ters orantılı olarak değişebileceği hipotezini ileri sürdük. Bu hipotezi test edebilmek için biz bu çalışmamızda yedi farklı insan tümör hücre soylarında taksole bağlı olarak oluşan apoptosis (morfolojik değerlendirme ile) ve klonojenik hücre sağkalımı ile radyoduyarlılık yeteneklerini değerlendirdik. Kullandığımız hücre soylarının yaklaşık yana radyoduyarlıhk gösterdi (astrositoma; G18, prostat karsinoma; PC3, DU-145), oysa diğer yansında böyle bir etki gözlenmedi (kolon karsinoma; HT29, servikal karsinoma; HeLa, prostat carcinoma; LNCAP). Genel olarak, taksol tedavisinden 48 saat sonra düşük apoptosis gösteren hüce soyları radyasyona karşı duyarlılaşırken, çok yüksek apoptotik indekse sahip olan hücrelerde böyle bir etkiye rastlanmadı. Bu sonuçlar taksol tedavisinden sonra apoptosis seviyesinin taksole bağlı olarak oluşan radyoduyarlılığı belirleyebileceğini düşündürmektedir. 60SUMMARY Taxol (paclitaxel) is a deterpene with antitumor activity against a variety of human neoplasms. Taxol cytotoxicity is thought to derive mainly from a stabilizations of microtubules as a result of enhanced tubulin polimerization that leads to an accumulation of cells in G2/M phase of cell cycle. Because cells in these phases of the cycle are known to be very sensitive to radiation exposure it was thought that taxol, in addition to its direct toxicity, may also sensitize tumor cell populations to radiatioa If the latter were true, it would provide a rationale for the combined application of taxol with radiation for the treatment of human tumors. Studies evaluating the radiosensitizing potential of taxol in cultured cells have been equivocal with only approximately 50% of the tested cell lines showing some degree of radiosensitization. To address this apparent discrepancy, we initiated a systemic study for taxol induced radiosensitization. We advanced the hypothesis that the ability of taxol to radiosensitize cells may be inversely correlated to efficiency with which the drug induces apoptosis. To test the above hypothesis we studied a number of human tumor cell lines for taxol induced apoptosis (morphological evaluation) and radiosensitization by evaluating colony forming ability. Approximately half of the cell lines showed radiosensitization (astrocytoma; G18, prostate carcinoma; PC3, DU-145, and lung carcinoma; A549), whereas the remaining showed no radiosensitization (colon carcinoma; HT29, cervical carcinoma; HeLa, prostate carcinoma; LNCAP). In general, cell lines with low apoptotic index 48h after taxol treatment showed a significant degree of radiosensitization, whereas the cell lines with high apoptotic index showed no radiosensitization. This results suggest that the level of apoptosis, after taxol treatment, may predict for taxol-induced radiosensitization. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY Taxol (paclitaxel) is a deterpene with antitumor activity against a variety of human neoplasms. Taxol cytotoxicity is thought to derive mainly from a stabilizations of microtubules as a result of enhanced tubulin polimerization that leads to an accumulation of cells in G2/M phase of cell cycle. Because cells in these phases of the cycle are known to be very sensitive to radiation exposure it was thought that taxol, in addition to its direct toxicity, may also sensitize tumor cell populations to radiatioa If the latter were true, it would provide a rationale for the combined application of taxol with radiation for the treatment of human tumors. Studies evaluating the radiosensitizing potential of taxol in cultured cells have been equivocal with only approximately 50% of the tested cell lines showing some degree of radiosensitization. To address this apparent discrepancy, we initiated a systemic study for taxol induced radiosensitization. We advanced the hypothesis that the ability of taxol to radiosensitize cells may be inversely correlated to efficiency with which the drug induces apoptosis. To test the above hypothesis we studied a number of human tumor cell lines for taxol induced apoptosis (morphological evaluation) and radiosensitization by evaluating colony forming ability. Approximately half of the cell lines showed radiosensitization (astrocytoma; G18, prostate carcinoma; PC3, DU-145, and lung carcinoma; A549), whereas the remaining showed no radiosensitization (colon carcinoma; HT29, cervical carcinoma; HeLa, prostate carcinoma; LNCAP). In general, cell lines with low apoptotic index 48h after taxol treatment showed a significant degree of radiosensitization, whereas the cell lines with high apoptotic index showed no radiosensitization. This results suggest that the level of apoptosis, after taxol treatment, may predict for taxol-induced radiosensitization. 618. KAYNAKLAR 1. Setoff, P. B., Fant, J., and Horwitz, S. B. Promotion of microtubule assembly İn vitro by taxol, Nature. 277: 665-7, 1979. 2. Rowinsky, E. K., Cazenave, L. A, and Donehower, R. C. Taxol: a novel investigational antimicrotubule agent, J Natl Cancer Inst. 82: 1247-59, 1990. 3. Rich, T. A T., N.H.A; Meistrich, MX. Chemo-radiotherapy for anal and rectal carcinomas., Cancer Bull. 46: Ill-ltlS, 1994. 4. Rowinsky, E. K., Onetto, N., Canetta, R. M, and Arbuck, S. G. Taxol: the first of the taxanes, an important new class of antitumor agents, Semin Oncol. 19: 646-62, 1992. 5. McGuire, W. P., Rowinsky, E. K., Rosenshein, N. B., Grumbine, F. C, Ettinger, D. S., Armstrong, D. K., and Donehower, R C. Taxol: a unique antineoplastic agent with significant activity in advanced ovarian epithelial neoplasms, Ann Intern Med. Ill: 273-9, 1989. 6. Holmes, F. A, Walters, R. S., Theriault, R. L., Forman, A D., Newton, L. K., Raber, M N., Buzdar, A U., Frye, D. K., and Hortobagyi, G. N. Phase II trial of taxol, an active drug in the treatment of metastatic breast cancer, J Natl Cancer Inst. 83: 1797-805, 1991. 7. Einzig, A I., Hochster, H., Wiernik, P. H., Trump, D. L., Dutcher, J. P., Garowski, E., Saslofi; J., and Smith, T. J. A phase II study of taxol in patients with malignant melanoma, Invest New Drugs. 9: 59-64, 1991. 8. Einzig, A. I., Wiernik, P. H., Saslofi; J., Runowicz, C. D., and Goldberg, G. L. Phase II study and long-term follow-up of patients treated with taxol for advanced ovarian adenocarcinoma, J Clin Oncol. 10: 1748-53, 1992. 9. Steren, A, Sevin, B. U., Perras, J., Angioli, R., Nguyen, H., Guerra, L., Koechli, O., and Averette, H. E. Taxol sensitizes human ovarian cancer cells to radiation, Gynecol Oncol. 48: 252-8, 1993. 10. Tishler, R. B., Geard, C. R., Hall, E. J., and Schiff, P. B. Taxol sensitizes human astrocytoma cells to radiation, Cancer Res. 52: 3495-7, 1992. 62