Ratlarda torakal radyoterapi ile simultane paklitaksel(taxol) uygulamasının kardiyak doku üzerine etkilerinin lipid peroksidasyonu ve histopatoloji yönünden değerlendirilmesi
The Evaluation of the effects of thorocal radiation alone and in combination with paclitaxel(taxol) simultaneously on cardiac tissue due to lipid peroxidation and histopathological study in rats
- Tez No: 91140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY KARAHACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
6.0ZET Deney hayvanlarında radyoterapi ile TaxoPun simültane kullanımının kardiotoksisite üzerine etkilerini incelemek amacıyla yaptığımız çalışmada toplam 120 adet deney hayvanı (rat) çalışma kapsamına alınmıştır. Yalnızca radyasyon, yalnızca Taxol (Tx) ve radyasyon + Tx kombinasyonu uygulanan ratlarda kardiak dokudaki lipid peroksidasyonu (LP) ve histopatolojik değişiklikler üç ayrı zaman periodunda (24 saat, 72 saat, 100 gün) incelenerek gruplar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY In order to investigate the effect of using radiation and paclitaxel simultaneously on cardiotoxicity, totaly 120 animals (Wistar rats) were included in this study. The subjects were divided into groups of Taxol, radiation, radiation+Taxol and control. The study was performed in three periods (24 hours, 72 hours and 100 days). All groups were compared with histopathological study of cardiac tissue and measurement of membrane lipid peroxidation.