Örgütsel değişimin sağlanmasında temel başarı faktörü olarak yeniden yapılanma ve Sertrans International Transport Company Research
Reengineering as the main achievment factor for organizational change and at Sertrans International Transport Company Research
  1. Tez No: 124560
  2. Yazar: DİLEK SERT YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÖRGÜTSEL DEĞİŞİMİN SAĞLANMASINDA TEMEL BAŞARI FAKTÖRÜ OLARAK YENİDEN YAPILANMA ve SERTRANS ULUSLARARASI TAŞIMACILIK İŞLETMESİNDE YAPILAN ARAŞTIRMA Dilek SERT YAŞAR İşletme Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü. Mart 2003 Danışman: ProfDr. İnan ÖZALP tCfticsEKoGftrrmiowou ¦bSmaioasvon Dünya toplumsal, siyasal, ekonomik yönlerden hızına yetişilemeyen bir değişim süreci içindedir. Bu değişimin içerisinde rekabetin sınırları da ortadan kalkmıştır. Örgütler dinamik yapılan nedeniyle artan rekabet ortamında çevrelerinde yaşanan değişimlere uymak zorundadırlar. Çünkü örgütler ancak değişebildikleri sürece sürekliliklerini sağlayabilirler. Örgütsel değişim sonucunda işletmenin amaçlarına ulaşabilmesi için değişimin planlı olması gerekmektedir. Böyle bir değişim ise ancak yeniden yapılanma ile sağlanabilir. Yeniden yapılanma, işletmelerin yapılarını ve iş süreçlerini değişen çevre şartlan doğrultusunda yeniden tasarlayarak örgütsel değişimi gerçekleştirir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT REENGINEERING AS THE MAIN ACHIEVMENT FACTOR FOR PROVIDING ORGANIZATIONAL CHANGE AND AT SERTRANS INTERNATINAL TRANSPORT COMPANY RESEARCH Dilek SERT YAŞAR Business Administration Department Anadolu University, Institute os Social Sciences, Febuary 2003 The world has been in an unattainable social, political and economical change process. In this change, economical competition's barders has disappeaned too. The organizations have to adapt themselves to the on going changes araund them by means of their dynamic structersin this permanantly increasing competitional situations. Because, as long as the organizations get changed they can live oa In order to reach their targets at the end of organizational change, it should be a well planned and structural change. This kind of change, should be succeeded by means of reengineering. Reengeenering executes the organizational change by redesigningthe structures of companies and their work processes according to the changing environmental conditions.