Türk yemekleri sunan restoranlarda çağdaş pazarlama anlayışı
Contemporary marketing understanding in restaurants offering Turkish kitchen
- Tez No: 124561
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK YEMEKLERİ SUNAN RESTORANLARDA ÇAĞDAŞ PAZARLAMA ANLAYIŞI Tuba DERYA İşletme Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak 2003 Danışman: Prof. Dr. Necdet TİMUR Türk yemeklerimiz, Orta Asya ve Anadolu topraklarının sunduğu ürünlerdeki çeşitlilik, uzun bir tarihsel süreç boyunca birbirinden farklı birçok kültürle yaşanan etkileşim, Selçuklu ve Osmanlı gibi imparatorluk larının saraylarında gelişen yeni tatlar gibi sebeplerle çok zengin bir çeşi de sahiptir. Ülkemizde Türk Yemekleri ele alındığında hızlı sanayileşme ve kent leşme, batı kültürüne açılma, kadının çalışma yaşamına girmesi, turizmin gelişmesi ve fast-food akımı gibi nedenlerle yemek kültürümüzün unutul maya başlandığı görülmektedir. Geleneksel Türk Mutfağı yemekleriyle hizmet veren restoranların yaptıkları hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti, reklam, halkla ilişkiler, kişisel satış, kullandıkları mönü, servis ve fiyatlama gibi çalışmalar Türk Mutfağının unutulmaması için çok önemlidir. Bu araştırmada; Geleneksel Türk Mutfağının unutulmaması için Türk Yemekleri sunan restoran işletmelerinin çağdaş pazarlama tekniklerine göre yapmaları gerekenler konusunda önerilerde bulunulmuş ve de Türk yemeği sunan bir lokantada uygulama yapılmıştır.Ill Birinci bölümde mutfak kültürünün ortaya çıkması ve tarihsel gelişiminin nasıl olduğundan, Türk mutfağının tarihsel gelişiminden ve genel olarak özelliklerinin neler olduğundan ve Türk mutfağının değişim nedenlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise restoranların tarihsel gelişiminden, çeşitlerinden, yasal sınıflandırılmasından bahsedilerek, Türk yemeği sunan restoranların çağdaş pazarlama anlayışına göre Türk mutfağının gelişmesi ve yayılması için yapmaları gereken çalışmalardan bahsedilmiştir. Son bölümde ise Türk yemekleri sunan bir lokantada uygulama yapılarak, çağdaş pazarlama anlayışına göre yaptıkları çalışmalardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Turkish food has many varieties due to effects such as the variety that middle-Assia and Anatolian lands offer, influence of many cultures that are different from each other, the development of taste at the places Selçuklu and Ottoman empires. In our country, if it is searched through the Turkish food, it can been seen that the classical food-culture is being forgotten because of many things such as the fast growth of industry, modernization of cities, influence of the European cultures, increase at the population of working- women, development of tourism or such as the influence of the fast-food trend. Not to forget the classical Turkish kitchen, the keeping up efforts, such as advertisements, sales, menus, service of the restaurants that are serving traditional Turkish food is important. The content of this work is based on some of the necessary things to do for the managements that are serving traditional Turkish food in order to help them on their keeping up efforts. In the first chapter one can find how the kitchen culture has risen, how it developed through out the history and then how Turkish kitchen has developed, what are the main properties of the Turkish kitchen and the causes of the variations at the Turkish kitchen. In the second chapter, searching the developments, variations and legal classifications of restaurants throughout the history, some suggestions to the keeping up efforts is introduced to the restaurants that are serving traditional Turkish food and also there are some suggestions to develop and make Turkish kitchen worldwide. On the last chapter by doing a practical research at a traditional Turkish kitchen based on restaurant, the keeping up efforts of the restaurants are introduced.