Uluslararası finansal liberalizasyon ve Türkiye'de 1990 sonrası kısa vadeli sermaye hareketlerinin ekonomiye etkisi
The International financial liberalization and the effects to economy of short term fund circulation after 1990 in Turkey
  1. Tez No: 124569
  2. Yazar: SEVGİ OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ULUSLARARASI FİNANSAL LİBERALİZASYON ve TÜRKİYE'DE 1990 SONRASI KISA VADELİ SERMAYE HAREKETLERİNİN EKONOMİYE ETKİSİ Sevgi OKUTAN İktisat (İktisat Politikası) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Prof. Dr. İlyas ŞIKLAR Dünya ekonomisinde“küreselleşme”sonucunda mali piyasalarda başlayan serbestleşme oluşumları pek çok sonucu da beraberinde getirmiştir. Mali piyasalarda; sermaye hareketlerine sağlanan serbest hareket etme özgürlüğü, iletişim teknolojisinin sunduğu olanaklar ile birleşince, az zamanda çok sermayenin dünya mali piyasalarında hareket etmesini mümkün kılmıştır. Ancak özellikle ülkemizde dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkeler açısından kısa vadeli sermaye hareketlerinin etkileri göz önüne alındığında, kontrolsüz olarak gerçekleşen bu sermaye hareketlerinin önemli istikrarsızlılar yaratabilme potansiyeli ortaya çıkmaktadır. Bu döngü çerçevesinde“uluslararası fînansal liberalizasyon ve Türkiye'de 1990 sonrası kısa vadeli sermaye hareketlerinin ekonomiye etkisi”konulu araştırmamızda öncelikle serbestleşme sonucunda fînansal liberalizasyon ve sermaye hareketleri arasındaki etkileşim üzerinde durularak; Türkiye'de kısa vadeli sermaye hareketlerinin makro ekonomik etkileri farklı boyutlarda incelenmiştir. İnceleme sonucunda fînansal krizlerden çıkarılan dersler de dahilinde, sermaye hareketlerinin ve özellikle de spekülatif amaçlı sermaye hareketlerinin denetlenmesi ve bu hareketlerin kontrol altına alınabilecek bazı önlemler alınması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE INTERNATIONAL FINANCIAL LIBERALIZATION and THE EFFECTS TO ECONOMY OF SHORT TERM FUND CIRCULATION AFTER 1990 in TURKEY Sevgi OKUTAN Department of Economics Anadolu University, The Institute of Social Sciences, September 2003 Adviser: Prof. Dr. İlyas ŞIKLAR With the effect of '“globalizastion”in the world economy, liberalization started on the money markets and brought up many consequences. Through the advanced communication technologies, the freedom of the fund circulation made more capital to move into money market in less time. But when we take into consideration the effects of short term fund circulation for developing countries, like Turkey, we discover the risk of unstability caused by this uncontrolled fund circulations. From this perspective, by focusing on the relationship between liberalization and fund circulation, we analyse the macro economic effects of short term fund circulation in Turkey on different grounds through our research. By this research, the necessity of regulating and inspecting the uncontrolled fund circulations, especially the speculative ones via conduded results has been highlighted.