Soyutlamacı biçim çözümlemeleri ışığında heykel çalışmaları
  1. Tez No: 12459
  2. Yazar: AYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. REMZİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
özet Heykelde biçim, soyutlama kavram ve ilişkileri, temel birer öğedir. Soyutlama yoluyla oluşturulan biçim çözümle meleri, değişik akımlarda ve sanatçılarda farklı özellik ler gösterir. Bu özellikler ise kişinin dünyayı algılama ve yorumlamasıyla birlikte yaşanılan zamanın gerçekleriy le bir paralellik içerisindedir. Biçim ve soyutlama sorununa ağırlık vererek gerçek leştirilen çalışmaların oluşum sürecinde, simgesel düze ydeki biçimlerle (sembollerle) gelişen deformasyon ve me tamorfoz ana öğelerdendir.
Özet (Çeviri)
ît SUMMARY The notions and relations of the form and abstracti on are the basic elements of Sculpture. Form analysis made trough abstraction shows different characteristics in different movements and artist. There is a between these characteristics, parallelism and artist's perception and his judgament of the universe, beside today's reality. Deformation and methamorphosis which developes at the symbolic level are basic elements in the duration of Studies based on the principles of form and abstraction.