Türkiye'de ve az gelişmiş ülkelerde 1970 sonrası uygulanan para politikası
- Tez No: 12460
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KUTER ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Tez konumuz, az gelişmiş ülkelerde 1970 son rası uygulanan para politikasını irdelemektedir. 1970 sonrası enflasyon ve işsizliğin bir arada görüldüğü bir bunalım dönemi yaşanmıştır. Bu konu ile Az Geliş miş ülkelerde uygulanan istikrar politikalarının para politikası açısından sonuçları irdelenmeye ça lışılmıştır. Bazı yorumlar sunulurken, bunların Tür kiye ile ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır. Bu ilişki için yapısal benzerlikler nedeniyle Arjantin, Brezilya, Şili ve İsrail ülkeleri seçilmiş tir. Bu ülkelerin uygulanan para politikası irdelene rek, Türkiye'de uygulanan para politikasının sonuçla rı karşılaştırılmış tır. Bu karşılaştırmadan amaç, ön görülen istikrar hedeflerine para politikası açısın dan ulaşılıp ulaşılmadığını ortaya koyabilmektedir. Bu bağlamda 1. Bölümde? para politikasının ge nel teorik çerçevesi ele alınmıştır. 2. Bölümde ; az gelişmiş ülkelerde mali yapı ve uygulanan para poli tikası incelenmiştir. 3. Bölümde ise, Türkiye'nin ma li yapısı ve 1970 sonrası para politikası incelenmiş tir. Sonuç bölümünde, uygulanan para politikasının öngördüğü hedeflere ne ölçüde ulaştığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The content of this thesis is to study the monetary policy applied in the developing countries after 1970's. After 1970's, a period of crises was seen in which unemployment and inflation co-existed. To get some solution to the crise neoclassic proposals has been applied. In this study, we aimed to find out the results of the stabilization policies considering the relationship of the monetary policy applied in the developing countries after 1970's We have tried to point out the similarities with the Turkey case. Arjantin, Brezilya, Şili and İsrail have been selected due to the similarity of these structures. As westudied. the monetary policies persued, we 've observed the common points with Turkey's applied monetary policy. Our aim is to find out if the monetary policies have achieved their ends or not. In this study, The general economic analysis tafcea place in Part I. The financial systems and the applied monetary policies of the developing countries are studied in Part II. The last part consits of the Turkey's financial system, the applied monetary policy from 1970 to 1988 and the evaluation of the results of the monetary policy.