Merkez Bankası personel değerlendirme sisteminin değerlendirilmesi
- Tez No: 12458
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada, T.C. Merkez Bankası personelinin, Banka'nın mevcut Personel Değerlendirme Sistemi hakkındaki görüş ve önerileri araştırılmıştır. Bunun için,“değerlendirme yapan”ve“değerlendirilen”durumunda olan Banka personelinin mevcut değerlendirme sistemine ilişkin olarak: - Örgütün amaç ve etkinliği - Sistemin amaçları - Verimlilik ve moral - Temel alınan nitelikler - Araçların kullanımı - Sonuçların kullanımı - Etkili olan etmenler - Personelin hoşnutluk derecesi gibi boyutlarda görüş ve önerileri belirlenmiştir. Araştırmaya, T.C. Merkez Bankası'nda kadrolu olarak çalışan 7897 kişiden 2654 tanesi katılmıştır. Bunlardan 418 tanesi“değerlendirme yapan”, geri kalan 2236 tanesi de“değerlendirilen”konumunda olan personeldir. Araştırmaya katılan personelin (örneklemin) seçiminde iki aşamalı bir yol izlenmiştir. Birinci aşamada, Banka'nın İdare Merkezi ve 25 şubesi arasından“Şube Örneklemi”; ikinci aşamada da, şube örneklemine alınan birimlerden“Personel Örneklemi”yapılmıştır. Personel örneklemi seçilirken, değişik ölçütler arasında, personelin hizmet sınıfları da dikkate alınmıştır. Böylece araştırma, Banka'nın İdare Merkezi'ne ek olarak seçilen 13 şubede çalışan toplam 2654 kişi üzerinde yürütülmüştür. Örneklemi oluşturan personelin mevcut değerlendirme sistemi hakkındaki görüşlerini belirlemede bu amaçla geliştirilen iki tane paralel ölçek kullanılmıştır. Ölçekler örneklemi oluşturan personele Banka'nın Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla gönderilerek doldurmaları sağlanmıştır. Elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir. 1) Banka personelinin mevcut değerlendirme sistemi hakkındaki görüş ve önerileri“değerlendirme yapan”ve“değerlendirilen”konumunda oluşlarına göre farklılık göstermiştir.Ill 2) Değerlendirme yapan ve değerlendirilen personelin mevcut değerlendirme sistemi hakkındaki görüş ve önerileri; cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, hizmet sınıfı, çalışılan şube, yabancı dil bilgisi, hizmet içi eğitim programına katılıp katılmama, Banka'nın değerlendirme sistemi hakkında bilgi sahibi olup olmama gibi değişkenlere bağlı olarak farklılıklar göstermiştir. Banka'daki hizmet süresinin ise bu konuda bir fark yaratmadığı görülmüştür. 3) Değerlendirme yapan ve değerlendirilen konumunda olan personelin mevcut değerlendirme sistemi hakkındaki görüş ve önerileri, sistemin tümü için olduğu gibi, (bulgu - 1), sistemin alt boyutlarına göre de farklılıklar göstermiştir. 4) Banka'nın mevcut değerlendirme sistemi üzerinde yapılacak değişikliklerde aşağıdaki hususların dikkate alınmasının yararlı olacağı sonucuna varılmıştır. Değerlendirmenin amaç ve işlevlerinin daha açık ve ilgili personelin görüşleri alınarak belirlenmesi. Değerlendirmede esas alınacak ölçütlerin daha nesnel hale getirilmesi. Değerlendirme sistemi, amaçlan, boyutları ve ölçütleri hakkında personelin yeterince bilgilendirilmesi. Değerlendirme sonuçlarının sadece terfi ve maaş artırımı gibi amaçlarla değil, personelin ve kurumun gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla da kullanılması. Değerlendirme sonuçlarının ilgili kişi ve gruplarla tartışılmasına olanak sağlanması. Personel değerlendirmede tek kaynak ve araç yerine çok kaynak ve araç kullanılarak bilgi toplanması. Değerlendirme sisteminin zaman zaman gözden geçirilerek, değişen ihtiyaç ve koşullara göre, gerekli uyarlamaların yapılması.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT In this study, managers' and subordinates' opinions on Performance Appraisal System of The Central Bank Of The Republic Turkey have been investigated in accordance with various features of personnel. Opinions about the appraisal system have been studied on eight sub dimensions: - The goal and effectiveness of the organization - Objectives of appraisal system - Productivity and motivation - Main personnel qualities assessed in the appraisal system - Instruments of the appraisal system - Usage of the appraisal results in organizational decisions and functions - Factors affecting appraisal - Satisfaction with the appraisal system The subjects were 418 managers and 2236 subordinates working at head office and 13 branches of The Central Bank Of The Republic Of Turkey. They were randomly chosen according to some criteria. To evaluate the subjects' opinions on current appraisal system, two different parallel questionnaires were developed. One of the questionnaries was for the managers and the other was for the subordinates. The questionnaries were send to the personnel included in the sample through the Directory of Education of the Bank. Research results can be summarized as follows. 1) Managers' and subordinates' opinions about the appraisal system are different from each other. 2) The above mentioned difference has came out due to sex, age, education, class of duty, the branch of the subject, in addition, whether one knows foreign language, whether one has attended inservice training programmes, whether one knows about the appraisal system. But it has been seen that tenure of personnel does not differentiate subjects' opinions about the appraisal system.3) Subordinates' opinions about sub-dimentions of the appraisal system are more affirmative than those of managers. 4) It is concluded that the following points will prove to be beneficial if taken into consideration in modifications to be made on the Bank's present appraisal system: Aims and functions of the appraisal system should be stated more clearly and the opinions of the related personnel should be taken into consideration. The criteria of the appraisal system should be made more objective. The personnel should be informed about the aims, limitations and criteria of the appraisal system. The results of the appraisal should be used to find out the institutional and individual needs for improvement as well as for promotions and pay rise purposes. Opportunities should be provided to discuss the results of the appraisal with the related individuals and groups. During the process of appraisal, information should be gathered through various sources and instruments instead of using only one instrument. There should be occasional evaluations of the appraisal system in order to make necessary modifications depending on the changing needs.