Öncü göstergeler yaklaşımıyla Türkiye'de 2000 Kasım-2001 Şubat krizleri ve sonrasının değerlendirilmesi
Evaluation of november 2000-February 2001 crises and it's aftermath in Turkey with the approach of leading indicators
- Tez No: 124595
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÖNCÜ GÖSTERGELER YAKLAŞIMIYLA TÜRKİYE'DE 2000 KASIM-2001 ŞUBAT KRİZLERİ VE SONRASININ DEĞERLENDİRİLMESİ Ceyda ERDEN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2003 Danışman: Prof.Dr.Ergül HAN 1990'lı yıllarda yükselen piyasalar, bir çok kez fınansal krizle sarsılmıştır. Finansal krizlerin bu denli sıklaşması, beraberinde krizlerin öngörülebilmesine yönelik tartışmaları getirmiştir. Bu anlamda pek çok kuramsal ve ampirik çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalardan en geniş ve ayrıntılı olanı Kaminsky, Lizondo ve Reinhart'ın öncü göstergeler yaklaşımıdır. Bu nedenle çalışmamızda söz konusu yaklaşım kullanılmıştır. Çalışmanın amacı; Türkiye'de 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizlerinin öncü göstergeler yaklaşımı ile öngörülebilirliğini araştırmaktır. Bu amaçla öncü göstergeler yaklaşımı çerçevesinde krizlere öncülük edebileceği iddia edilen göstergeler, 1995-2000 yılları arasındaki veriler kullanılarak ayrı ayrı incelenmiştir. Söz konusu veriler doğrultusunda bütün göstergeler güvenilir sinyaller vermiştir. Bu anlamda, Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizleri, krizden önceki yirmi dört ay içerisinde öngörülmüştür. Çalışmanın bir diğer amacı ise; 2001-2003 yılları arasındaki verileri aynı şekilde kullanarak gelecek yirmi dört ay içerisinde yeni bir krizin yaşanma ihtimalini incelemektir. Bu kısımda bulunan sonuçlar ilgi çekicidir; çünkü Türkiye ekonomisi 2003 yılında olumlu gelişmeler kaydetse de 2001 ve 2002 yıllarında bazı göstergeler kriz sinyali vermiştir.
Özet (Çeviri)
11! ABSTRACT In 1990's, emerging markets had been shaken too many times by financial crises. As they became frequent, it brought discussions about predictability of the crises. In this sense, a lot of theoretical and empirical studies have been done. The widest and detailest study is Kaminsky, Lizondo and Reinhart's leading indicators approach. For this reason, same approach has been used in this study. The aim of the study is to search predictability of Turkey's 2000 November and 2001 February crises by that approach. With this aim, the indicators which was claimed to lead crises have been examined separately by using data between 1995 and 2001. Data mentioned have taken us to reliable signals. Over and above these, in fact, crises had been predicted twenty four months before those crises. Another aim of this study is to examine if there is a probability of a new crisis for the existent term by using the same approach and data between 2001 and 2003, for the next twenty four months. Finally, we came to an interesting and significant result. Although Turkish economy is improving positively in 2003, certain indicators had given signal for a crisis in 2001 and 2002.