Ahmet Adnan Saygun 'aksak tartılar üzerine on etüd' op. 38'in tarihsel ve yapısal analizi
Historical and structural analysis of 'ten etudes on aksak rhytms' op. 38 of Ahmet Adnan Saygun
- Tez No: 124594
- Danışmanlar: PROF. ZÖHRAB ADIGÜZELZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ AHMET ADNAN SAYGUN“Aksak Tartılar üzerine on etüd”op. 38'in TARİHSEL VE YAPISAL ANALİZİ özgür Mert Esen Müzik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Prof. Zöhrab ADIGÜZELZADE Bu çalışma, Ahmet Adnan Saygun'un“Aksak Tartılar üzerine on etüd”op.38'de bestecinin, geleneksel Türk Halk müziği ritmlerini ve ezgilerini çok sesli evrensel müziğe taşıdığı yaratıcı ve yenilikçi yapıyı inceler, eserin Cumhuriyet Dönemindeki müzik tartışmaları ile arasındaki etkileşimi, ulusal ve evrensel özellikleri bir arada bulunduran yapısını irdeleyerek, Türk müziğinin temel özelliklerinden biri olan“Aksak Tartılar”ın bir analizini sunmayı amaçlar. Etüdlerin Türk piyanistleri tarafından yeteri kadar tanınmaması ve seslendirilmemesi, buna karşın eserin çalıcıya getireceği teknik ve müzikal getirilen bu konunun seçiminde önemli bir etken olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Özgür Mert Esen Anadolu University The Institute of Social Sciences, September 2003 Supervisor: Prof. Zöhrab Adigfizelzade This document aims to investigate Ahmet Adnan Saygun's creative and innovative ultilization of rhythms and melodies in the traditional Turkish folk music to the universal polyphonic music in his op.38“Ten Etudes on Aksak Rhythms”. It also presents an analysis by researching the structure of national and international characteristics of the etudes, as well as their interaction with the musical arguments in the first years of the Republic, and“Aksak Rhythms”which is the nucleus of Turkish Folk music. In spite of the technical and musical profits that this work gives to the performer, the insufficient interest and performance of these works by Tukish pianists has been an important factor on choosing this topic.