Hastanelerde risk yönetimi ve bağlantılı fonksiyonlar İstanbul Memorial Hastanesi örneği
Hospital risk management and related functions: As a sample of Istanbul Memorial Hospital
- Tez No: 124634
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAY UZKESİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Hastanelerde verilen hizmet tamamen insan hayatıyla ilgili olması bakımından, yüksek oranda risk faktörü içermektedir. Bu riskler hastaları, personeli ve hastaneyle ilişkili olan diğer insanları etkileyebileceği gibi ekonomik olarak ta kayıplara yol açabilmektedir. A.B.D. 'de 1970'li yıllar sağlık hizmeti sunanların daha önce farkına varmadıkları yeni konseptlerin ve fonksiyonların ortaya çıktığı yıllar olmuştur. Bu tarihte yaşanan tıbbi hata vakaları ve buna bağlı olarak on binlerce dolar tazminat ödemek zorunda kalan sağlık sektöründe“malpraktis krizi”adı verilen bir dönem yaşanmıştır. Birçok sigorta kurumu sigorta primlerini çok yüksek oranlara yükseltmişlerdir. Şiddeti ve frekansı giderek artan tıbbi hata iddiaları sağlık ve sigorta sektöründe birtakım önlemler alınmasını hızlandırmıştır. İşte bu önlemler kapsamında 1940'h yıllardan bu yana büyük ticari işletmelerde kullanılan risk yönetimi programı, sağlık sektörüne uyarlanarak bu alanda uygulanmaya başlamıştır. Daha sonra birçok bilim adamı kalite güvence ile hastanelerde risk yönetimi programının bağlantılarını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, A.B.D.'de yaygın olarak kullanılan hastanelerde risk yönetimi programının yapısı ve işleyişini ortaya koymak ve kalite yönetiminde kullanılan kalite güvence (JCAHO yaklaşımı) ve kullanım yönetimi programları ile bağlantılarını ortaya koymaktır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın problemi amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıklar, tanımlar, yöntemi ve konu ilel ilgili alanyazın taramasına yer verilmiştir. İkinci bölümde, JCI akreditasyon standartları kapsamında risk yönetimi programını uygulayan İstanbul Memorial Hastanesi'nden elde edilen bulgular ile bu bulgulara yönelik yorum ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise elde edilen bulgular doğrultusunda sonuçlar çıkarılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The services, which are offered in hospitals, includes high amount of risk factors, due to the fact that they are closely related to the human life. These risks can influence patients, personnels and other people who are related to the hospital itself. Furthermore, they can lead to the loss of economic resources. During the 1970s, the operations of health care providers hava come to embrace many different concepts and functions that were previously unrecognized. In these years“malpractice crisis”period has emerged because of medical malpractice incidents and thousands of dollars of fees paid by the medical sector due to these incidens. Many insurance companies have elevated their insurance premiums to higher levels. Several precautions have been taken in medical insurance due to the increasing violence and frequency in medical malpractice claims. Risk management program which has been used in profit oriented companies since 1940's was adopted and implemented in the medicla sector. Lates on, many scientists have demonstrated the relations between quality assurance and risk management in hospitals. The purpose of the study is to clarify the structure of risk management in commonly used American hospitals and to show the relationship about the JCAHO approach and utilization management program which is used in quality management.This study has three sections: the first sections of the includes the problem, importance, hypothesis, limitations, descriptons, and the methodology. Second section is compased of findings and the analysis of these findings in the basis of JCI Accreditation standarts, which are provided by the Istanbul Memorial Hospital where there is a risk management program. Third section includes the results and recommendations from the findings.