Haber yazım kurallarının ulusal yayın yapan televizyon kanallarında kullanılmasına yönelik durum saptaması
Statement of the usage of news writing techniques of national television channels
  1. Tez No: 124635
  2. Yazar: FUNDA ERZURUM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ ULUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HABER YAZIM KURALLARININ ULUSAL YAYIN YAPAN TELEVİZYON KANALLARINDA KULANILMASINA YÖNELİK DURUM SAPTAMASI Funda ERZURUM Basın ve Yayıncılık Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Prof. Dr. Nazmi ULUTAK Televizyon çağımızın en yaygın kullanılan ve en etkili kitle iletişim aracıdır. Haber almak insanoğlunun varolduğu günden bu yana en temel gereksinimlerinden biri olmuştur. Mağara resimleri ile başlayan bilgi ve haber iletme süreci günümüzde kitle iletişim araçları ile daha geniş kitlelere ve uzağa ulaşmayı olanaklı hale getirmiştir. Haber verilirken verilen haberin anlaşılabilmesi için bazı özellikleri taşıması ve haberin belli kurallara uyularak şekillendirilmesi gerekmektedir. Televizyon haberinde haber yazma kurallarının kullanılıp kullanılmadığının tespiti amaçlı bu çalışmada Türkiye'de ulusal yayın yapan televizyon haber kanallarının tümü ele alınarak incelenmiştir. Literatür taraması yöntemiyle elde edilen kuramsal bölümde, haberin tanımı, haberin temel nitelikleri, haber değeri kavramı, bir kitle iletişim aracı olarak televizyon ve televizyon haberciliği kavramlarına yer verilmiştir. Uygulama kısmında ise Türkiye'de ulusal yayın yapan beş televizyon haber kanalı ele alınmış ve bu kanalların ana haberlerinin incelenmesi sonucu haber yazım kurallarına uyulduğu gözlemlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Televizyon, Televizyon Haberleri, Haber, Haber Yazım Kuralları, ATV, Kanal D
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT STATEMENT OF THE USAGE OF NEWS WRITING TECHNIQUES ON NATIONAL TELEVISION CHANNELS Funda ERZURUM Press and Publication Major Anadolu University Institute of Social Sciences, September 2003 Advisor : Prof. Dr. Nazmi ULUTAK Television is the most widely used, and effective mass communication way. Reaching the news is one of the most important need since human being exists. The process of giving information and news begins with the cave figures and continues by mass communication. While giving news there are some rules and features to be conform to and news should be shaped by using some definete rules This study aims to expose that if the news writing rules are used for television news or not. This study covers Television News Channel which are broadcasting nationally in Turkey. In the theorotical part of the study; definition of news, main characteristics of news, news value, television and television news is evaluated by examining the written material about the field. In the practical part of the study; five television news channell which are broadcasting nationally in Turkey has taken and the prime time news has been analysed. Key Words : Television, Television News, News, News Writing Techniques, ATV, Kanal D