Endüstri meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin sınıf yönetimi çerçevesinde iletişim özelliklerinin belirlenmesi (Eskişehir ili)
Determining the communication skills of teachers from the perspective of classroom management (in Eskişehir)
  1. Tez No: 124675
  2. Yazar: YAHYA ALTINKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZTJ ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİNDE GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERİN SINIF YÖNETİMİ ÇERÇEVESİNDE İLETİŞİM ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ (ESKİŞEHİR İLİ) Yahya ALTINKURT Eğitim Bilimleri (Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Temmuz 2003 Danışman: Prof.Dr. Coşkun BAYRAK Bu araştırmada, Endüstri Meslek Liselerinde görev yapan öğretmenlerin sınıf yönetimi çerçevesinde iletişim özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2002-2003 eğitim-öğretim yılı Bahar Döneminde Eskişehir il merkezinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 7 Endüstri Meslek Lisesinde görev yapan 563 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma evreninin %65,3'ünden kullanılabilir veri elde edilmiştir. Araştırmada Endüstri Meslek Liselerinde görev yapan öğretmenlerin sınıf yönetimi çerçevesinde iletişim özelliklerinin belirlenmesi amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan“İletişim Anketi”kullanılmıştır. Öğretmenlerin kişisel özelliklerini ve iletişim özelliklerini belirlemeye yönelik maddelerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır. Endüstri Meslek Liselerinde çalışan meslek dersi ve kültür dersi öğretmenlerinin iletişim özellikleri hakkındaki görüşlerinin farklılık gösterip göstermediğinin belirlemesinde kay kare (X2) istatistik testinden yararlanılmıştır. Endüstri Meslek Liselerinde öğretmenlerin iletişim özellikleri hakkındaki görüşlerinin; cinsiyet, hizmet süresi, eğitim düzeyi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacıyla ikili küme karşılaştırmalarında“Bağımsız GruplarIll Arası t Testi”, ikiden fazla küme karşılaştırılmasında ise“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”istatistik tekniği kullanılmıştır. Varyans analizi sonunda“F testi”istatistiğinin anlamlı olduğu durumlarda“LSD (Fisher's Least Significant Difference) Testi”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemelerinde, anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırma ile ilgili tüm istatistiksel çözümlemelerde“SPSS 10.0 for Windows”paket programından yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin genel iletişim, etkili ileti gönderme, etkili dinleme ve etkili dönüt sağlama özelliklerini belirleyen maddelerin çoğunluğunu sağladığı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin iletişim özelliklerinin, eğitim durumlarına göre değişmediği; cinsiyete, hizmet sürelerine ve branşlarına göre farklılaştığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DETERMINING THE COMMUNICATON SKILLS OF TEACHERS FROM THE PERSPECTIVE OF CLASSROOM MANAGEMENT (IN ESKİŞEHİR) Yahya ALTINKURT The Department of Educational Sciences (Educational Administration, Supervision, Planning and Economics) Anadolu University Institute of Educational Sciences, July 2003 Advisor: Professor. Dr. Coşkun BAYRAK The aim of this study is to determine the communication skills of vocational high school teachers from the perspective of classroom management. The research was conducted by the use of survey method. In the spring semester of 2002-2003, 563 teachers who work in seven different state vocational high schools in Eskişehir were the subjects of this research. 65.3 percent of subjects who took the questionnaire presented useful data. The data that was needed to attain the aims of this research was collected by means of a survey entitled“Communication questionnaire”that was prepared by the researcher. Frequency and percentage calculations were used to analyse the data to determine the personal information and communication skills of the teachers. To determine whether there is a difference or not between the communication skills of the teachers who teaches vocational courses and teachers who teaches academic courses, the chi-square statistical test was used. To determine whether the opinions of the vocational high school teachers' communication skills shows a difference or not, according to sex, experience, education variables, independent samples t test was used to compare two groups. To compare more than two groups, ANOVA statistical technique was used. After the variance analysis if the f value was significant, than the“LSD Test”was used. To analyse the data frequency,0.05 significant level was used. In all statistical analysis of the research“SPSS 10.0 for Windows”software program was used. According to the findings of this research, it was concluded that teachers think they have all the characteristics of general communication, sending effective messages, effective listening and giving effective feedback. It was also concluded that teachers' communication skills wouldn't change according to their education but it changes according to their experience, sex and the subjects they teach.