Okul yöneticileri ve öğretmenler için düzenlenen hizmet içi eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi (Eskişehir ili)
The evaluation of in service training programmes that are held for headmasters and teachers (in the city of Eskişehir)
  1. Tez No: 124680
  2. Yazar: TUĞBA MADDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU OKUL YÖNETİCİLERİ VE ÖĞRETMENLER İÇİN DÜZENLENEN HİZMET İÇİ EĞİTİM ETKİNLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ (ESKİŞEHİR İLİ) Tuğba MADDEN Eğitim Bilimleri (Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Haziran 2003 Danışman: Prof. Dr. Coşkun BAYRAK Bu araştırmada okul yöneticileri ve öğretmenlerin katıldıkları hizmet içi eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda okul yöneticileri ve öğretmenlerin, katıldıkları hizmet içi eğitim programlarının amaçlarına, yararlarına, içeriğine, programlarda kullanılan yöntem ve tekniklere, programlarda görev alan öğretim elemanlarına, eğitim ortamlarına, eğitim programlarının süresine, zamanına ve programlarda başarının değerlendirilmesine ilişkin görüşleri alınmıştır. Araştırma tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Eskişehir il merkezinde görev yapan ve 2002 yılında düzenlenmiş, süresi 30 saat ve üzerinde olan hizmet içi eğitim etkinliklerine katılmış olan 2001 okul yöneticisi ve öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmeye yönelik veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Hizmet İçi Eğitim Etkinliklerini Değerlendirme Anketi”aracılığı ile 2003 yılı Nisan ayı içerisinde toplanmıştır. Araştırma evreninin %22.9'undan kullanılabilir veri elde edilmiştir.Ill Araştırma verilerinin istatistiksel çözümlemeleri“SPSS 9.0 for Windows”paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hizmet içi eğitim programlarının amaçlan, yararları, içeriği, süresi, zamanı ve programların uygulanması sürecinde kullanılan yöntem ve teknikler ile programlarda başarının değerlendirilmesiyle ilgili boyutlarında iyileştirmelerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın eğitim programlarında görev alan öğretim görevlilerinin ve programların gerçekleştirildiği eğitim ortamlarının istenen düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EVALUATION OF IN SERVICE TRAINING PROGRAMMES THAT ARE HELD FOR HEADMASTERS AND TEACHERS (IN THE CITY OF ESKİŞEHİR) Tuğba MADDEN The Department of Educational Sciences (Educational Administration, Supervision, Planning and Economics) Anadolu University Institute of Educational Sciences, June 2003 Advisor: Professor. Dr. Coşkun BAYRAK The aim of this study is to evaluate the in service training programmes that headmasters and teachers participate in. Teachers and headmasters were asked for their opinions about aims, benefits and contents of the in service training programmes and also the methods and techniques that instructors use in teaching the programmes, the instructors who teach the programmes, the environment that the in service training programmes are held in, the time period in which the in service training lasts, the time of the programmes and the evaluation of the success rate of the trainees. The research was conducted by the use of survey method. 2001 headmasters and teachers who work in Eskişehir, who also attended the in service training programmes that lasted 30 hours or more in the year 2002 were the subjects of this research. The data that was needed to attain the aims of this research was collected in April 2003 by means of a survey entitled“Evaluation of In Service Training Programmes Questionnaire”that was prepared by the researcher of this thesis. 22.9 percent of the subjects who took the questionnaire presented useful data. The statistical analysis of the data was prepared by using“SPSS 9.0 for Windows”software programme.According to the findings of this research, a conclusion was reached that the aims, benefits, contents, the time period in which the in service training lasts, the time of the programmes and the evaluation of the success rate of the trainees need reforming in several ways. In contrast though, it was concluded that the instructors who teach the programmes and the environment that the in service training programmes are held in, are at the required level.