Vergi denetiminde analitik prosedürleri ve örnek uygulama
Analitical auditing procedures for tax control and sample practice
  1. Tez No: 124711
  2. Yazar: ŞAKİR ERCAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU VERGİ DENETİMİNDE ANALİTİK İNCELEME PROSEDÜRLERİ VE ÖRNEK UYGULAMA Hazırlayan: Şakir Ercan GÜL İşletme Anabilim Dalı Muhasebe - Finansman Bilim Dalı Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2003 Danışman: Prof. Dr. Nejat BOZKURT Devletin en önemli gelir kaynağım vergiler oluşturmaktadır. Bu vergiler, büyük ölçüde beyan usulüyle toplandığından, vergilerin doğruluğu, mükellefin samimi olmasına ve gerçeğe uygun beyanına bağlıdır. Bu yüzden Devlet, mükellefin doğru beyanda bulunup bulunmadığını denetlemek zorundadır. Vergi denetiminde kullanılan bir çok teknik vardır. Günümüzde daha çok işletme yöneticileri ve finans kurumları tarafından kullanılan analitik inceleme prosedürleri, vergi denetiminde de kullanılma ihtiyacım gündeme getirmektedir. Mükellef beyanı üzerinde inceleme yapacak denetim elemanına analitik inceleme prosedürleri bir çok kolaylık sağlamaktadır. Vergi denetiminde analitik inceleme prosedürlerinin kullanılmasıyla vergi kayıp ve kaçağı olma olasılığını gösteren sinyaller tespit edilecek, böylelikle inceleme elemanı, elde edilen bilgilerle hangi noktalar üzerinde duracağım belirleyerek, vergi incelemesini bu noktalar üzerinde yoğunlaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The major source of income for the state consists of taxes. Since these taxes depend on the system of declaration, the correct amount of taxes dependes on the sensitivy of taxpayers and their realistic declarations. Therefore, the state has got the power of control over the taxpayers' accounts to understand whether they give the correct declaration or not. There are many technicques used for tax control. Today, analitical tax auditing, which are used by managing directors and financial institutions, has become one of the techiniques of tax control. The use of analitical auditing procedures for tax control helps the controller who is going to study the taxpayers' declaration. With the use of analitical auditing procedures for tax control, the signals of tax evasion and tax loss will better be fixed. Consequently, this will enable the tax controller to see which points to emphasize in terms of tax control.