Müşteri memnuniyetinde istatistiksel yöntemler ve bir uygulama
Statistical methods in customer satisfaction and an application
  1. Tez No: 124716
  2. Yazar: ESRA TOLUNAY ÇÖREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BESİM AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Esra Tolunay Çörek : Ekonometri : İstatistik : Prof. Dr. Besim Akın : Yüksek Lisans - Şubat 2003 : Müşteri Memnuniyeti, Çok Değişkenli İstatistik ÖZET MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE İSTATİSTİKSEL YÖNTEMLER VE BİR UYGULAMA Günümüz koşulları kuruluşlarda ürün/hizmetlerinden yararlanan müşterilerinin beklentilerini, ihtiyaçlarını, isteklerini araştırma ve müşteri memnuniyetinin devamlılığını sağlama sürecini başlatmıştır. Bu sürece uymayan kuruluşlar müşteri ve pazar kaybetmişlerdir. Müşterinin memnuniyetini ölçmede kuruluşun performans kriterlerinin analiz edilmesi önem kazanmaktadır. Çok değişkenli istatistiksel yöntemlerin performans kriterlerinin incelenmesinde uygulanması, kuruluşun hizmet sürecini iyileştirmesine ve müşteri beklentilerini anlamasına yardımcı olmaktadır. XI
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords : Esra Tolunay Çörek : Econometrics : Statistics : Professor Besim Akın : Master - February 2003 : Customer Satisfaction, Multivariate Analysis ABSTRACT STATISTICAL METHODS IN CUSTOMER SATISFACTION AND AN APPLICATION Contemporary conditions in organizations have started the process of inquiring expectancies, needs and wants of customers who are using their goods/ services, and of öroviding a sustainable customer satisfaction. The organizations which are not in compliance with this process have lost some of their customers and market shares. It has been more significant to analyzethe organization's performance criteria, in Treasuring the customer satisfaction. Applying multivariate statistical methods in the malysis of the performance criteria, helps the organization to comprehend the customer expectancies and to develop its service process. xn