Orta öğretimde toplam kalite yöntemi ve bir araştırma
Totol quality management in secondary educational and a research
  1. Tez No: 124715
  2. Yazar: SERDAR ALİCURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada eğitim sisteminin en stratejik parçası olan ortaöğretim kurumlarında toplam kalite yönetiminin önemi ve başarı koşulları üzerinde durulmuştur. Eğitimde toplam kalite yönetimi uygulaması ile eğitim hizmeti üreten kurumlarda görev yapan her kademedeki personelin, yaptığı göreve gereksenen bilgi, beceri ve tutumların -dünyadaki değişme ve gelişmelere paralel olarak- sürekli geliştirilmesi, personelin görev tanımına uygun olarak çalıştırılması, birim içi ve birimler arası koordinasyonun sağlanması,“örgütsel sorunların çözümünde yönetime katılma stratejisine yer verilerek çalışanlar arasında takım olma ruhunun oluşturulması”hedeflenmektedir. Böylelikle personelin iş doyumuna ulaşacağı ve kaliteli hizmet üretiminde daha verimli olacağı beklenmektedir. Beş ana başlık altında ele alınan çalışmamızın birinci bölümünü oluşturan“Giriş”bölümünde eğitim sisteminin dünya ekonomisinde rekabet gücünü belirleyen en önemli kurumsal yapı olabilmesi için toplam kalite yönetimine yönelmeleri gereğine değinilmiş ve uygulama alanı olarak ortaöğretim kurumlarının seçildiği açıklanmıştır. ikinci bölümünde, ortaöğretimde toplam kalite yönetimi ile ilgili temel kavramlar ve tanımlar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ortaöğretimde toplam kalite yönetimi süreci hakkında ayrıntılı bir biçimde bilgi verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümde eğitim örgütlerinde toplam kalite yönetiminin amacı, öğeleri üzerinde durulmuştur. Eğitim faaliyetleri içerik ve uygulandığı düzeylere göre incelenerek toplam kalite yönetimi ile kaliteli eğitime ulaşmanın yolları ele alınmıştır.Eğitimde toplam kalite yönetimi, eğitimin bütün paydaşlarının (eğitim çalışanları, öğrenciler, aileler, vb..) belli oranda eğitimde karar alma sürecinde aktif bir şekilde katıldığı, sürekli iyileştirmeler ile artan müşteri tatmininin karakterize ettiği bir yönetim yaklaşımını eğitim sistemine hakim kılma sürecidir. Toplam kalite yönetimi uygulamalarının eğitim kurumlarında giderek artmasının nedeni, eğitim kalitesi ile direkt ilgili olan dünyanın yetişmiş insan gücünü karşılama yarışında, okulların kendilerine düşen görevi daha ciddiye almaları ve aynı zamanda da okullar içinde rekabetin giderek artmasıdır. Araştırmanın dördüncü bölümünde ortaöğretimde toplam kalite yönetimi sürecinde başarıyı etkileyen faktörler açıklanmaya çalışılmış ve ortaöğretim kurumlarındaki öğretmen ve yöneticiler ile yapılan anket çalışması ile de bu faktörlerin başarı üzerindeki etki dereceleri incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise ortaöğretimde toplam kalite yönetiminin önemine bir kez daha değinilerek, görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular açıklanarak öneriler getirilmeye çalışılmıştır. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this project, we observed the Total Quality Management and the success conditions of the secondary part that the most strategic part of a our education system. The target of Total Quality Management in education is the personel who is working in education system has to be improved persons with their global informations skills, and the coordination between inside and outside of education has to be done, between the personel the team sour shuold be the best. With these the output of personel will be higher. In this project we will 5 main scope. In the entrance part we observed the Total Quality Management for being the most important instution which is determining the competic force of education system in the world economy. Besides that secondary part was choosen for practice area. In the second scope definitions and concepts about the Total Quality Management in the secondary part of education is the subject. In the third scope I've tried to give and introduction about the Total Quality Management process. Besides that the aim and the elements of Total Quality Management is the subject of this scope. The ways to reach the Total Quality Management for the places and the education activities. The reason for the increasing Total Quality Management practice in education instutions, is the increasing of competitions in the instutions. IVIn the fourth scope I've observed the factors which is effecting the success in the Total Quality Management process and I've given the results of questionaries of theachers and managers in secondary part instutions. In the result part I've tried to give the importancy of Total Quality Management in secondary part and I've given the suggessions and inventions which I've got from the discussions.