Türk Hukukunda patentten doğan haklar
  1. Tez No: 124804
  2. Yazar: MEHMET KARSON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Buluşlar ülkelerin teknik, ekonomik ve sosyal ilerlemeleri açısından büyük bir öneme sahiptir. Buluşların ulusal, bölgesel ve uluslararası düzlemde korunması, bunların ülkelerin teknolojik ve ekonomik gelişmelerine yaptıkları yüksek etkiden ileri gelmektedir. İnsanın zihni yaratıcılığına önem vererek, teknolojik ve ekonomik durumunu ileri seviyelere çıkarmak için bu yaratıcı düşünceden yararlanmak isteyen ülkeler, bu alanda yasal düzenlemeler yaparak zihni yaratıcılığın konusu olan ürün veya usulü koruma altına almaktadırlar. Buluş sahibi patent ile bir takım haklara sahip olmaktadır. Bu haklar patent isteme hakkı ve patentten doğan haklar kavramı ile ifade edilmektedir. Biz de bu çalışmamızda patentten doğan hak kavramım inceledik. Konunun sınırlanması açısından patent isteme hakkını incelememiz dışında bıraktık. Konumuzu dört bölüm halinde ele aldık. Birinci bölümde patent kavramı, tarihsel gelişimi ve mevzuatım inceledik, ikinci bölümünde patentten doğan hak ve bu hakkın özellikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, patentten doğan hakkın kapsamı incelenmiştir. Öncelikle, PatKHK'de öngörülmüş olan istem veya istemler, eşdeğer unsurlar ve başvuru veya patent sahibinin beyanları hakkın kapsamının belirlenmesinde yararlanılan temel kriterler olarak incelenmiştir. Bu incelemeden sonra, hakkın kapsamında yer alan yetkiler ele alınmıştır. Bu bölümde, son olarak
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inventions are of great significance in terms of technical, economical and social progressions of countries. Retaining inventions within national, regional and international platform is due to the extensive impact of such inventions on the technological and economical improvements of countries. Countries, attaching importance on the human's intellectual creativity and thus aspiring to employ such yielded creative thought in advancing their technological and economical levels, make legal arrangements so as to safeguard the product or procedure that is the subject of intellectual creativity. The inventor is entitled to particular rights by virtue of the patent of his/her invention. These rights are expressed as