Buluşun faydalı model belgesi ile korunması
Protection of an invention by the utility model certificate
- Tez No: 351502
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Buluşlar sorunlara getirilen teknik çözümlerdir. Buluşların korunması sonucunda, buluş sahipleri ile kamu arasında, endüstriyel gelişmenin gözetildiği bir denge kurulur. Bu dengede buluş sahipleri cesaretlendirilip, ödüllendirilirken, tüketicilerin yeni ürünlere erişebilmeleri sağlanır. Belli nitelikteki buluşlara fikri mülkiyet hukuku kapsamında patent veya faydalı model belgesi verilerek koruma sağlandığına göre, konunun incelenmesi için öncelikle buluş kavramının açıklığa kavuşturulması gerekecektir. Faydalı model belgesi ile patent arasındaki temel fark buluş basamağı şartıdır. Bu tezde, konunun hukuksal yönü üzerinde durulmuştur. Bazı yabancı ülkelerdeki faydalı model uygulamaları gözden geçirilmişse de, tezde Türk hukuku esas alınmıştır. Buluş kavramı, faydalı model belgesi, faydalı model belgesi başvurusu ve belgenin verilmesi, faydalı model belgesi üzerindeki haklar, faydalı model belgesinden doğan haklar, hukuk davaları konuları incelenirken patentten farklılıkları karşılaştırmalı bir yaklaşımla açıklanmaya çalışılmıştır. Buluş basamağı şartını sağlamayan buluşların korunması işlevini gören faydalı model belgesinin, fikri mülkiyet hukukunda yeri olmaması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inventions are technical solutions to problems. As a result of the protection of inventions, a balance where industrial development is taken into account is struck between inventors and the public. It is made possible in this balance that inventors are provided with encouragement and rewards, and that brand new products are made available for consumers. Because inventions with certain attributes are given protection by being granted patents or utility model certificates within the scope of intellectual property rights, the concept of invention needs to be made clear before proceeding to examine the subject. The fundamental difference between patents and utility model certificates is the inventive step requirement. In this thesis, the legal aspects of the subject are considered. Though some utility model practices of several foreign countries are revised, Turkish law forms the legal basis of this thesis. While the concept of invention, utility model certificates, the application for and the grant of utility model certificates, the rights on utility model certificates, the rights conferred from utility model certificates, and the legal proceedings are being examined, a comparative approach is chosen to explain the distinctions from patents. Finally, the conclusion has been reached that utility model certificates performing the function of protecting inventions that don?t meet the inventive step requirement should not have a place in intellectual property rights.