Lise öğrencilerinin alkol kullanımını etkileyen bazı değişkenler
- Tez No: 12487
- Danışmanlar: PROF.DR. YADİGAR KILIÇÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, alkol kullanma alışkanlığının başlangıç aşaması olarak sayılabilecek lise yıllarında öğrencilerin alkol kullanımına neden olabilecek bazı değişkenlerin etkisi incelenmiştir. Araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin alkol kullanma sıklığını etkileyebilecek, kendilerine ve ailelerine ilişkin sosyal ve' kişisel etmenlerin neler olabileceğini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemine, Ankara il sınırları içinde bulunan iki genel lise ile yabancı dille öğretim yapan bir lisenin rastlantısal olarak seçilmiş sınıflarından 747 kişi alınmıştır. Veriler araştırmacının kendisi tarafından geliştirilen 20 maddelik“Lise Öğrencilerinin Alkol Kullanımı”adlı anket ve 22 maddeden oluşan bir“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Verilerin sınıflama ve çözümlenmesinde frekans dağılımı ve kaykare CXZ ) kullanılmış ve.05 hata payı esas alınmıştır. İstatistiksel çözümlemeler sonucunda şu bulgular elde edilmiştir: Liseli erkek öğrencilerin kız öğrencilere oranla daha fazla alkol kullandığı, lise öğrencileri arasındaki yaş farkının alkol kullanma sıklığı üzerinde etkili olmadığı, lise öğrencilerinin aldığı cep harçlığının alkol kullanımını etkilediği, kardeşİÜ yokluğunun alkol kullanımını etkilemediği anne-baba arasındaki uyumsuzluğun alkol kullanımını etkilemediği, İlgisiz ve tutarsız aile tutumunun demokratik ve otoriter aile tutumuna kıyasla alkol kullanımını artırdığı, alkolü ilk kez yalnız olarak almanın alkol kullanma sıklığı üzerinde etkisi olmadığı, alkolü yalnız başına iken almanın alkol kullanma sıklığını artırdığı, her defasında alman alkol miktarının alkol kullanma sıklığı üzerinde etkili olduğu, kaygı ve sıkıntıdan kurtulmak için alkol almanın alkolü sık kullanma üzerinde etkili olduğu, ailenin alkol kullanmaya ilişkin olarak aldığı tutumun alkol kullanımını etkilediği, alkol aldıktan sonra pişmanlık duymanın alkol kullanımı üzerinde etkili olmadığı görülmüştür. Bu bulgular ışığında, lise öğrencilerinin, alkol kullanımında etkili olduğu düşünülen değişkenlerle ilgili olarak, aile ve eğitim ortamlarındaki ilişkilere yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, some important variables effecting the alcohol abuse for the high school years which can be regarded as the beginning of alcohol usage have been investigated. The purpose of this research is to identify the social and individual factors relating to high school students and their families, which can effect the frequency of drinking among high school students. The sample for this research is comprised of 747 students who were chosen randomly from two public high schools and one high school teaching in foreign language in Ankara. The data have been collected by means of a 20-items questionnaire named as“The Consumption of Alcohol by the High School Students”and 22-items“Personel Data Sheet”developed by the researcher. In the data analysis, frequency and Chi-square CXa) have been used.05 level of significance have been accepted. The results of the statistical analysis are as follows : The frequency of drinking among high school boys are higher then that of girls. Age differences among high school students does not- effect the frequency of drinking. Amount of pocket money received by high school students effects the drinking problem, having siblings does not effect the drinking behaviour. Incompatibility between the parents is not a factor effecting the drinking behaviour children of indifferent and authoritarian parents aremore likely to drink alcohol as compared to those of democretic parents, peer group does not effect the drinking behaviour, being alone in the first experience with alcohol is not a factor effecting the frequency of drinking; drinking alone increases the frequency of drinking, the quantity of alcohol a person drinks at each time effects the drinking frequency, drinking for the purpose of avoiding anxiety and beoredom is a factor leading to more frequent drinking, the attitude of parents towards drinking effects the drinking behaviour, feeling of regret after drinking does not effect the subsequent drinking practice. In the light of above findings, a number of suggestions concerning the relations in family and school environment have been made, in connection with variables believed to be effected the drinking behaviour of the high school students. y