Türk-İslam kültürü eserleri için bir sınıflandırma modeli denemesi
- Tez No: 12488
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN KUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ii ÖZET Günümüzde kütüphanecilik" ve enformasyon bilimlerinde uluslararası düzeyde sınıflandırma sorunları giderek ar tarken genel sınıflandırma sistemleri -hala vazgeçilmeyen bibliyografik araçlardır. Tüm araştırmalara rağmen daha etkin yöntemler henüz bulunamamıştır. Fakat evrensel de netimi elden çıkan belge ve bilgi potansiyeli karşısında kütüphanelerin »ihtiyaçlara cevap veremeyen genel sınıflan dırmalardan hoşnutsuzlukları dolayısıyla beklentileri de artmıştır. Genel sınıflandırmalar içinde İslâm ülkelerinde en yaygın olarak kullanılan Dewey Onlu Sınıflandırması (DDC) dır. Fakat özellikle İslâm literatürünün sınıflandırılma sında hiç yer verilmemiş denilecek kadar yetersizdir. İs lâm ülkeleri sınıflandırma sorunlarını Dewey Onlu Sınıf landırması 'nın 297 İslâm şemasının genişletme ve uyarlama larını yaparak çözümlemeye çalışmaktadırlar. Aralarında birlik olmayan bu genişletme çalışmaları da yeterince ay rıntılı değildir. Sınıflandırma sorunlarını çözümlemek amacıyla özgün İslâm şemalarının geliştirilip kullanılması da, İslâm literatürünün uluslararası bibliyografik denetimi ile yine uluslararası bilgi alış verişi ve çeşitli türde kü tüphane ler ar ası işbirliği olanaklarını da engelleyecek tir. Türkiye'de İslâm literatürünün sınıflandırılmasında kullanılmakta olan İslâm Dini İlimleri Tasnif Cetveli yaz ma ve basma İslâm eserlerinin sınıflandırma ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte değildir. Bu koşullarda Türk-İslâm kültür eserlerinin sınıflan dırılması sorununun en uygun ve pratik çözümü; evrenselliği kabul edilmiş Dewey Onlu Sınıflandırması ile Dewey' den esinlenerek hazırlanan ve yaklaşık 32 yıldır kütüp hanelerimizde kullanılan İslâm Dini İlimleri Tasnif Cet-iii veli 'ni bütünleştiren bir Türk-İslâm seması geliştirmek tir. Bu düşünceden hareketle araştırmamız sonucunda ge liştirilen İslam Dini ve İslam İlimleri şeması; sadece Türk-İslâm kültür eserlerinin değil, diğer İslam ülkele rinde de üretilen İslâm eserlerinin sınıflandırma ihtiyaç ları göz önüne alınarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY Nowadays, while the problems of universal classifi cation in librarianship and information sciences are increasing rapidly general classification schemes are still major means of "bibliographic tools which can not be abondoned. Despite all the studres being made a more efficient method has not been found yet. As the universal control over the information and documentation potential is losed, the libraries' discontent with the general classification schemes, seems to be in a state of great expectations towards a classification scheme suitable for their specific needs. Among the general classification schemes, Dewey Decimal Classification scheme is the one most commonly used in Islamic countries. But it is almost entirely insufficient for the classification of Islamic literature. The Moslem countries are trying to solve their classifi cation problem by the expansions and adaptations of the 297 Islamic scheme of D.D.G. Besides, the use of original Islamic schemes in order to solve the problem of classification would prevent international control over Islamic literature and the cooperation among various kinds of libraries as well as international information exchange. The Classif icat ional Scheme of Islamic Religious Sciences, which is used in Turkey for the classification of Islamic literature, is far away from meeting the needs of the classification of both hand-written and printed Islamic works. Under such conditions, the most sufficient and practical solution for the classification of Turco- Islamic cultural works is to develop a new Islamic scheme which is able to unify the DDC, with Classification Scheme of Islamic Religious Sciences which is inspiredby Dewey and is having been used for nearly 32 years in our libraries. In the light of this thought, the Scheme of Islam Religion and Islamic Sciences which is developed after some researches is prepared not only for the classifi cation needs of Turco-Islamic cultural works but also for Islamic works produced in other Moslem countries.