Veri iletişimi ve işaretleme dillerinin yeri, XML teknolojisi
Markup languages in data communications: XML technology
- Tez No: 124914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM SEFA SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Kemal Mertli İletişim Bilimleri Bilişim Yrd. Doç. Dr. Cem S. Sütçü Yüksek Lisans - Ocak 2003 XML, Bilişim Teknolojsi. E-Öğrenim ÖZET VERİ İLETİŞİMİ VE İŞARETLEME DİLLERİNİN YERİ, XML TEKNOLOJİSİ Bilgi ve iletişim teknolojilerinde son yıllarda görülen ilerlemeler, bizlere birçok alanda büyük değişimler sunuyor. XML (Extensible Markup Language - Genişleyebilir Biçimleme Dili) bugünlerde gündemde olan ve hızla yaygınlaşan bir veri biçimleme standardıdır. XML ile web. e-ticaret. e-öğrenim. yayıncılık ve veri yönetimi gibi uygulamalar için kendimize özgü biçimleme dilini tanımlayabilir ve bunu çok çeşitli amaçlarla kullanabiliriz. Bu nedenle, birçok teknoloji lideri firma XML teknolojisini kullanan yeni ürünler tanıtmakta veya ürünlerinin yeni sürümlerinde bu teknolojinin kullanılacağını duyurmaktadırlar. Ayrıca. XML teknolojisinin e-iş. e-ticaret ve e-öğrenim uygulamaları arasında iletişimi sağlayacak en temel araçlardan birisi olacağı konusunda bir çok araştırmacı görüş birliği içindedir. Bu tezde. XML teknolojisinin tanıtımı, uygulama alanları ve yeni gelişmekte olan bu teknolojinin bizlere neler sağlayacağı konuları ele alınmıştır. Tezin son bölümünde bir e- öğrenim uygulama gerçekleştirilerek XML teknolojisinin yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Sirname : Kemal Mertli Field : Communication Sciences Programme : Information Systems Supervisor : Assistant Professor Cem S. Sütçü Degree Awarded and Date : Master - January 2003 Keywords : XML, Information Technology. E-Leaming SUMMARY MARKUP LANGUAGES IN DATA COMMUNICATIONS: XML TECHNOLOGY The improvement of the information and communication technologies in the latest years presents us great changes in many fields. XML (Extensible Markup Language) is a rapidly prevalent becoming data marking up standard, which is nowadays on the agenda. Using XML we can describe our own marking up language for applications like web, e-commerce. publishing and data management and we can use that for many different purposes. For this reason many leading technology companies introduce new products which use XML technology or they anounce that for the new versions of their products this technology will be used. Besides a great number of researchers agree that XML technology will be one of the basic tools that provide the communication between e- business and e-commerce and e- learning applications. In this thesis, the presentation of the XML technology, applications fields and what this developing technology provides us is handled. In the last section of the thesis, the structure of XML technology is examined in detail by means of implementation of an e-1 earning application. II