Analysis of corporate culture dimensions and individual values in different companies
Farklı şirketlerde organizasyon kültürü ve kişisel değerlerin analizi
  1. Tez No: 124913
  2. Yazar: HANİFE HANDE ŞENKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BESİM AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu araştırma farklı yapıdaki organizasyonların kültürlerinin ve bu organizasyonlarda çalışan kişilerin kişisel değerlerinin aralarındaki farkları belirlemek için hazırlanmıştır. Araştırmanın ölçmek istediği, çok uluslu ve Türk şirketler, bir holdinge bağlı ve bağlı olmayan şirketler, üretim ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketler arasında ne gibi kültürel ve kişisel değer farklarının olduğudur. Araştırılan başka bir konu da, farklı organizasyonlarda çalışan kişilerin ideal kişisel değerleri ve mevcut kişisel değerleridir.“Çalışan Türk kişilere”şirketlerinden ve organizasyonel kültürlerinden ayrı olarak baktığımızda, bu kişilerin ideal değerleriyle mevcut değerleri arasındaki anlamlı farklar nelerdir? Tüm bu sorulan cevaplandırmak için, Kurum Kültürü Envanteri ve Değerler Envanteri adı altında iki farklı ölçüm aracı kullanılmıştır. Bu araçlar 5 farklı şirketten toplam 150 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, kişilerin ideal değerlerinin ortalamalarının mevcut değerlerinin ortalamalarından daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu sonuç için bir istisnai durum söz konusu olmuştur. Mevcut değerler arasından sadece“Saygı”değeri ideal“Saygı”değerinin ortalamasından yüksek çıkmıştır. Çok uluslu ve Türk şirketler, bir holdinge bağlı ve bağlı olmayan şirketler, üretim ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerdeki kültürel boyutlar ve kişisel değerler farklılık göstermektedir. Sonuçlar, üretim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerdeki kültürel boyutların çoğunun ortalamalarının servis sektöründe faaliyet gösteren şirketlerdekinden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Hizmet sektöründeki şirketlerin hiçbir kültürel boyutu üretimdekilerden yüksek çıkmamıştır. Yine, çok uluslu şirketlerin kültürel boyutlarının ortalamalarının çoğu Türk şirketlerindekilerden yüksek olduğu görülmektedir. Sadece iki kültürel boyut Türk şirketlerde daha yüksektir. Bu sonuçlara bir benzer sonuç da, bir holdinge bağlı olmayan şirketlerdeki kültürel boyutların çoğunun ortalamasının bir holdinge bağlı olmayan şirketlerden daha yüksek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This research explores the differences between organizational culture dimensions and the individual values in different kinds of organizations. It asks the question if there are any cultural and value differences between multinational / Turkish organizations, holding / not holding companies and manufacturing / service companies. And the other thing that the research focuses on is the ideal individual values and the actual individual values. If we look at the“Turkish employees”as a whole; separately from their companies and their corporate cultural differences, what are the significant gaps between their ideal and actual values? To find the answers to these questions, two different questionnaires have been used which are called Corporate Culture Questionnaire and Values at Work Questionnaire. The instruments were administered to 150 employees in 5 organizations. The results show that the ideal levels of individual values are higher than actual level of individual values in Turkish employees. There was only one exception for this result which was; only actual level of respect is higher than ideal level of respect. The differences between multinational / Turkish organizations, holding / not holding companies and manufacturing / service companies were differs according to cultural dimensions, ideal values and actual values. The results show that the means of cultural dimensions in manufacturing companies are higher than service companies. There weren't any cultural dimensions in service companies which has a higher mean than the ones in manufacturing companies. In general, most of the cultural dimensions in multinational companies are higher than Turkish companies. Only two cultural dimensions in Turkish companies are higher than the cultural dimensions in multinational companies. And there were one similar result to these which is, most of the cultural dimensions in Not- holding companies are higher than the cultural dimensions in holding companies.