Üniversite müzik öğrencilerinin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarının incelenmesi
A Study on the instrament playing habits add attitudes of music student
  1. Tez No: 124928
  2. Yazar: ESER MORAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Araştırma, üniversite müzik öğrencilerinin sahip oldukları çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarını belirlemek, çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarını etkileyen faktörlerin neler olduklarını ortaya çıkarmak ve bu yolla, eğitimcilere ve öğrencilerin kendilerine çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarını geliştirici önerilerde bulunabilmek amacıyla yapılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için; 1. Yaş ve cinsiyet, 2. Okul, 3. Çalgı, 4. Çalgı öğretmeni, 5. Sosyo-ekonomik yapı, 6. Çalgıyla ilgili ileriye dönük hedefler, değişkenleri incelenmiştir. Araştırma tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırmanın evreni, Türkiye'deki Devlet Konservatuvarları, Eğitim Fakülteleri Müzik Öğretmenliği Bölümleri ve Güzel Sanatlar Fakülteleri Müzik Bölümlerinde çalgı eğitimi alan tüm üniversite müzik öğrencileridir. Araştırmanın örneklem grubunu, İstanbul'daki Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Kocaeli'ndeki Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü'ndeki 2001-2002 eğitim-öğretim yılında çalgı (enstrüman) öğrenimi gören 201 müzik öğrencisi oluşturmuştur. 111Araştırmada kullanılan veri toplama araçları iki bölümden oluşmuştur. Bunlar kişisel bilgi formu ve bu araştırma için geliştirilen“çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları tutum ölçeği”dir. Araştırmanın amacına uygun olarak elde edilen veriler üzerinde, istatistiksel çözümlemeler için frekans ve yüzdelik dağılımlar, örneklemin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarının kişisel özelliklerine göre farklılaşma durumu ile ilgili olarak t- testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Çalgı Çalışma Tutum ve Alışkanlıkları Ölçeği'nin geliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdaki istatistiksel işlemler yapılmıştır: a) Cronbach Alpha Güvenirlik Katsayısı b) Guttman Split-Half c) Ayırt edicilik (t-testi kritik oran) hesaplamaları (alt çeyrek - üst çeyrek karşılaştırması) d) Item Total Correlation e) Item Remainder Correlation Araştırmadan elde edilen bulguları şu şekilde özetleyebiliriz: Üniversite müzik öğrencilerinin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarının; cinsiyete ve yaşa göre farklılık göstermediği, fakat devam edilen sımfa göre farklılaştığı sonucu elde edilmiştir. En yüksek çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarım 1. sınıf öğrencileri, en düşük çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarını ise diğer sınıf öğrencileri (dört yıllık eğitim dönemini, bu süre içinde tamamlayamayan öğrenciler) sergilemişlerdir. Gruplar arası farklılıklara bakıldığında ise sadece Kocaeli Üniversitesi 1. sınıf öğrencileri ile“diğer”seçeneğini belirten öğrenciler arasında çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları bakımından yukarıda sözü edilen farklılığa rastlanmıştır. Araştırmanın okul değişkeni ile ilgili bulgularına bakıldığında; Konservatuvar ve Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nden mezun olan öğrencilerin önceden aldıkları çalgı eğitimi ile Genel Liseler, Meslek Liseleri ve diğer liseler mezunu öğrencilerden daha olumlu çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarına sahip olabilecekleri düşünülürken, IVüniversite müzik öğrencilerinin, çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarında mezun olunan okula göre anlamlı bir farklılık çıkmamıştır. Araştırmanın okul değişkeni ile ilgili bir başka bulgusu da, üniversite müzik öğrencilerinin devam ettikleri okula göre, çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarında bir farklılık çıkmamasıdır. Çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarında devam edilen okula göre farklılık çıkmaması durumundan, çalgı eğitimine Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı ve Güzel Sanatlar Fakülteleri 'nden amaç ve dolayısıyla öğretim programı bakımından daha çok yer veren Konservatuvarlar'ın, öğrencilerinin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarında anlamlı farklılıklar yaratmadığı anlaşılmıştır. Araştırmanın çalgı değişkeni ile ilgili bulgular; üniversite müzik öğrencilerinin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarının, çalgılarının türüne, çalgılarını isteyerek (severek) seçmiş olmalarına ve çalgılarının niteliklerinden memnun olma durumlarına göre farklılaşmadığı yönündedir. Üniversite müzik öğrencilerinin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarının, çalgılarının türüne göre farklılaşmaması durumu; yaylı, nefesli, tuşlu ve diğer çalgıları çalan öğrenciler arasında çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları açısından anlamlı bir farklılık olmadığını ortaya koymuştur. Araştırmanın çalgı değişkeni ile ilgili bir başka bulgusu, üniversite müzik öğrencilerinin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarının, günlük çalgı çalışma süresine göre farklılaşmasıdır. Üniversite müzik öğrencilerinden çalgılarım günde 3-4 saat çalışanlar en yüksek, çalgılarını günde 1-2 saat çalışanlar ise en düşük çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarına sahiptirler. Üniversite müzik öğrencilerinin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları, çalgılarını günlük çalışma süresine göre, okul değişkeni açısından incelendiğinde, Kocaeli Üniversitesi 'nde günde 4 saat ve üzeri çalgı çalışan öğrenciler ve Marmara Üniversitesi 'nde günde 3-4 saat çalgı çalışan öğrenciler en yüksek çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları, her iki okulda da günde 1-2 saat çalgı çalışan öğrenciler ise en düşük çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları sergilemişlerdir. Gruplar arası farklılıklarda, sadece Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri arasındaanlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Bu sonuç, öğrencilerin günlük çalgı çalışma sürelerinin arttıkça ya da azaldıkça, birbirine yakın çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları sergilediklerini ve Mimar Sinan Üniversitesi 'nde okuyan öğrencilerin günlük çalgı çalışma süresi açısından standart tutum ve alışkanlığı edinmiş olduklarını gösterir. Araştırmanın çalgı öğretmeni değişkeni ile ilgili bulgularına göre; üniversite müzik öğrencilerinin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarının; çalgı öğretmeninden yeterince yararlanabilme durumuna göre farklılaştığı sonucu elde edilmiştir. Bulgulardan elde edilen sonuca göre, yüksek çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları sergileyen öğrenciler, çalgı öğretmenlerinden çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları kazanmada yeterince yararlandıklarını düşünmektedirler. Gruplar arasında ise anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Araştırmanın sosyo-ekonomik yapı değişkeni ile ilgili bulgularına göre; üniversite müzik öğrencilerinin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarının; geçimin öğrencinin kendisi tarafından sağlanması, ailenin çalgı çalışmayı desteklemesi, babanın ve annenin eğitim durumlarına göre farklılık göstermediği, ancak ailenin aylık gelirine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. En yüksek çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları, ailelerinin aylık gelir düzeyi“751 milyon ve üstü”olan üniversite müzik öğrencilerinde, en düşük çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları ise ailelerinin aylık gelir düzeyi“300 milyon ve altı”olan üniversite müzik öğrencilerinde görülmüştür. Gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Araştırmanın çalgı ile ilgili ileriye dönük hedefler değişkeni açısından elde edilen bulgularına göre; üniversite müzik öğrencilerinin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarının; ileriye dönük hedeflerine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Üniversite müzik öğrencilerinden çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları en yüksek olan öğrenciler, çalgısıyla ileriye dönük hedefini“yurt dışında eğitim almak”, en düşük olan öğrenciler ise çalgısıyla ileriye dönük hedefini“çalgıyı kullanmamak”şeklinde ifade edenlerdir. Gruplar arası farklılığa bakıldığında sadece Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin çalgı çalışma tutum ve alışkanlıklarında, çalgılarıyla ilgili ileriye dönükhedeflerine göre anlamlı bir farklılık çıkmaması, öğrencilerin geleceğe yönelik farklı amaçlan olmasına rağmen, birbirlerine yakın çalgı çalışma tutum ve alışkanlıkları sergilemelerindendir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this study was to determine the gained instrument playing habits and attitudes of music students, find out the factors affecting these and by this way to present suggestions to educators and the students for improving their instrument playing habits and attitudes. In order to accomplish this purpose below variables were taken into consideration. 1. Age and gender 2. School 3. The instrument played 4. The role of the instrument teacher 5. Socioeconomic structure 6. Objectives concerned with playing an instrument Made in accord with scan model the study covered all students taking education in the State Conservatoires, the Music Teaching Faculties of Education Departments and the Music sections of Fine Arts Faculties. The sample group of the study was comprised of 201 students learning instrument at the main branch of Fine Arts Education section of Marmara University (Atatürk Faculty of Education), Mimar Sinan University State Conservatoire and Kocaeli University Fine Arts Faculty during 2001-2002 school year. viaNecessary data were collected by two means which were personal information form and the“Habits and Attitudes Scale”developed specially for this study. Data suitable for the aim of the research was taken up for the purpose of statistical solutions through percentage and frequency calculations, t-test concerned with the habits-attitudes of the sample group undergoing a change according to personal characteristics together with one-way variation analyzing technique. Below statistical operations were done in accord with the“Habits and Attitudes of Playing an Instrument”: a) Cronbach Alpha reliability coefficient b)Guttman Split -Half c) Distinguishing Calculations (t-test critical ratio), (comparisons of the low and the top quarters) d) Item Total Correlation e) Item Remainder Correlation The findings of the study shall be summarized as follows: It was learned that the playing habits and the attitudes of the music students at these universities did not change according to gender or age, however changed according to the class being attended. The highest frequency of habits and attitudes was observed among the students attending to junior classes whereas the lowest frequency of habits and attitudes was observed among the other group. When looked at the differences between the groups a noteworthy difference mentioned above could only be distinguished among the music students attending to junior classes of Kocaeli University and the other group comprised of students who could not be able to finish the four year education term during the specified time.When looked at the findings related to the school; it was learned that there was no noteworthy difference in instrument playing habits and attitudes of university students related to school they had graduated from while it was previously thought that the students graduated from the Conservatory and Anadolu Fine Arts High School must have gained better playing habits and attitudes (as to their prior instrument education) than the students graduated from State High Schools, Vocational High Schools and others. Another finding related to school variable was that there was no distinguished difference in habits and attitudes of the university students related to school being attended. This result showed that Conservatories which give more importance to their objectives and education programs did not create noteworthy differences when compared with the main branches of the Fine Arts Music Sections of Education Faculties and Fine Arts Faculties Based on the findings related to the type of the instrument played it was learned that the habits and the attitudes of the music students at these universities did not change according to the type of the instrument, instrument chosen by interest or the satisfaction taken from the quality of the instrument played. This result also exhibited that there were no meaningful differences among the students who played stringed, wind and keyboard musical instruments. Another finding related to instrument variable was that the instrument playing habits and attitudes of university students changed according to daily schedules planned for playing their instruments. The highest frequency of instrument playing habits and attitudes was observed among the students who played their instruments 3-4 hours a day whereas the lowest frequency of instrument playing habits and attitudes was observed among the ones who played their instruments 1-2 hours a day. When the playing habits and attitudes were looked at according to daily playing schedules related to school variable, students attending Kocaeli University who played their instruments more than 4 hours a day and the students attending Marmara University who played theirinstruments 3-4 hours a day exhibited the highest frequency of instrument playing habits and attitudes whereas the other students attending both universities who played their instruments 1.2 hours a day showed the lowest frequency of habits and attitudes. When looked at the differences between the groups it was distinguished that only the music students attending Mimar Sinan University did not exhibit a noteworthy difference. It is obvious from this result that correlated with the instrument playing period of time students exhibit similar habits and attitudes. This also shows that the students attending Mimar Sinan University had gained standard habits and attitudes related to their daily playing schedules. Based on the findings related to the role of the instrument teacher it was learned that the instrument playing habits and the attitudes of the music students at these universities changed according to the state of being adequately benefited from the instrument teacher. To the findings the students who displayed higher frequencies of instrument playing habits and attitudes believed that they had adequately benefited to gain these from their teachers. When looked at the differences between the groups no noteworthy difference could be distinguished. Based on the findings related to socioeconomic structure, it was learned that the instrument playing habits and the attitudes of the music students at these universities did not change according to the students' fending for themselves nor changed according to be approved and backed by their families or the education levels of both parents, however changed according to the monthly income level of the family. The highest frequency of instrument playing habits and attitudes was seen among the students whose families had 751 million TL. and over monthly income whereas the lowest frequency was seen among the ones whose families had 300 million TL and below monthly income. No meaningful difference could be distinguished between the groups. Based on the findings related to objectives concerned with playing an instrument it was learned that the instrument playing habits and attitudes of the music students at these universities changed according to their objectives at playing XIinstruments. The highest frequency of instrument playing habits and attitudes was seen among the students who believed that their basic aims were to go abroad for further musical education whereas the lowest frequency was observed among the ones who believed that“not playing an instrument in the future”was in fact their real aim. When looked at the differences among the groups noteworthy differences related to objectives could not be distinguished only among the students attending Mimar Sinan University. This shows us that these students exhibit similar habits and attitudes although their aims are different. XH