Güzel sanatlar lisesi bağlama eğitimi'ndeki temel çalma tekniklerini kazandırma sürecine ilişkin öğrenci görüşleri (Doğu Karadeniz örneği)
Student opinions on the process of teaching basic playing techniques in fine arts high school 'Bağlama training' (Eastern Black Sea sample)
  1. Tez No: 869840
  2. Yazar: SAFA GİRAY ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma güzel sanatlar liseleri müzik bölümlerindeki temel çalgı eğitimi derslerinden olan 'Bağlama Eğitimi' ve bu eğitim kapsamındaki temel bağlama çalma tekniklerinin kazandırılması sürecine ilişkin; öğrencilerin görüşleri, talepleri, sorunları ve önerilerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma 'Betimsel Araştırmalar'dan 'Tarama (Survey)' desenli bir araştırmadır. Araştırmaya Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan güzel sanatlar liselerinde bağlama öğrenimi gören 53 öğrenci katılmıştır. Araştırma kapsamında, öğrencilerin, aldıkları bağlama eğitimi hakkındaki görüş ve düşüncelerini tespit etmeyi amaçlayan 25 maddelik bir görüş alma formu kullanılmıştır. Çalışmadan başlıca şu sonuçlar elde edilmiştir: Güzel Sanatlar Liselerinde öğrenim gören ve çalışma grubunu oluşturan“Bireysel Çalgı Bağlama”öğrencilerinin çok büyük bir çoğunluğu, daha öncesinde bağlama ile ilgili yeterli bilgileri olmamakla birlikte bağlamayı kendi tercihleri doğrultusunda seçmişlerdir. Öğrenciler bu seçimden memnundurlar ve büyük bir çoğunlukla üniversite eğitimlerinde de bağlamayı bireysel çalgı olarak seçmeyi düşünmektedirler. Öğrencilerin uygun çalışma altyapıları mevcuttur ancak ders saatlerini yeterli görmeyen öğrencilerin sayısı da küçümsenmeyecek orandadır. Öğrenciler çoğunlukla; bağlama çalgılarına 'günde 1 saat' ve 'günde 1 saatten fazla' çalışmaktadırlar ve yaklaşık %50 oranında da okullarındaki diğer derslerin yoğunluğunun bağlama dersine ve enstrümanına çalışma durumlarına olumsuz olarak yansıdığını belirtmişlerdir. Öğrencilerin yarıdan fazlasının, bağlama enstrümanlarıyla; konser, dinleti gibi bireysel veya orkestrada çalma gibi toplu etkinliklere katılamadıkları tespit edilmiştir. Bağlama eğitimi kapsamında yürütülen bağlama çalma etkinlikleri esnasında öğrencilerin ağırlıklı olarak“duruş-tutuş”ve“temel çalma teknikleri”ile ilgili bazı sorunlar yaşadıkları ve bu sorunların; kol ve sırtta oluşan ağrılar, sap ve teknenin dengesini sağlamada zorluklar, tezenenin aşağı ve yukarı yönlü hareketlerini dengeli yapamama, tezeneyi tutarken kol ve bileğini doğru ve rahat konumlandıramama, nota süre ve değerlerini tam olarak uygulayamama, yeterince akıcı çalamama, yeterince hızlı çalamama, yöresel üslup (tavır) tekniklerini uygulayamama, çarpma ve takma tezene tekniği, çırpma tezene tekniği, hız terimleri, çekme tezene tekniği ve çalınan eserin gerektirdiği duyguyu ve müzikaliteyi anlamlandıramama yönündeki sorunlar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the opinions, demands, problems and suggestions of students regarding 'Bağlama Training', one of the basic instrument training courses of fine arts high schools' music departments, and the teaching process of basic baglama playing techniques. The research is a 'Survey' patterned research from 'Descriptive Research'. 53 students who received baglama training in fine arts high schools in the Eastern Black Sea Region participated in the research. Within the scope of the research, a 25-item opinion form was used to determine the students' opinions and thoughts regarding the baglama training they received. The following main results were obtained from the study: The vast majority of the“Individual Instrument Baglama”students who studied at Fine Arts High Schools and formed the study group chose baglama according to their own preferences, even though they did not have sufficient knowledge about. The students are content with this choice, and many of them are considering selecting the baglama as their individual instrument for their university education. The students have appropriate study infrastructures, but the number of students who find their course hours insufficient should not be underestimated. Students mostly study the baglama '1 hour a day' and 'more than 1 hour a day', and approximately 50%of them stated that the intensity of other courses at their schools negatively affects their ability to study baglama lessons and practice the instrument. It has been determined that more than half of the students cannot participate in individual activities such as concerts and recitals or collective activities like playing in an orchestra with their baglama instruments. During the baglama playing activities within the scope of the training, students mainly experience problems related to“posture-holding”and "basic playing techniques. These problems include pain in the arms and back, difficulties in balancing the neck and body of the instrument, inability to balance the up and down movements of the plectrum, challenges in positioning the arm and wrist correctly and comfortably while holding the plectrum, inability to apply note durations and values accurately, not being able to play fluidly or quickly enough, and difficulties in applying local style (attitude) techniques, striking and attaching tone technique, flapping tone technique, speed terms, pulling tone technique, and in understanding the emotion and musicality required by the piece being played.