Lise ikinci sınıflarda reaksiyon hızı konusunun öğretiminde klasik ve deneysel yöntemlerin başarıya etkisinin karşılaştırılması
Comparision of teaching the relation rate course using the traditional and the experimental traning medhods on students success in lise 2 classes
  1. Tez No: 124938
  2. Yazar: CİHANGİR GAFFARİ AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
n ÖZET Bu çalışmanın esas amacı Geleneksel Öğretim Yöntemi ile ders anlatılan sınıfın kimya dersindeki başarısı ile Deneysel öğretim (laboratuvar) yöntemi kullanılarak ders anlatılan sınıfın başarısını katılaştırmaktır. Çalışmanın alt hedefi ise deneysel yöntemin kullanılması sonucunda öğrencilerin kimya dersine karşı tutumlannda bir değişiklik olup olmayacağının araştırılmasıdır. Bu çalışmaya, Vefa Anadolu Lisesi Lise II. sınıflarından seçilen toplam 60 öğrenci katılmıştır. Gerekli verileri toplamak için Bilimsel Basan Testi, Kimya Tutum Ölçeği ve Kimya Başarı Notları kullanılmıştır. Öncelikle Lise II. sınıf şubelerinin 2001- 2002 eğitim-öğretim yılı 1. dönem kimya dersi notlarına bakılmıştır. Kimya dersi notlarının aritmetik ortalaması birbirine en yakın olan 4 şube seçilmiş ve bu şubelere ön test uygulanmıştır. Ön test sonuçlarına göre en yalan ortalamaya sahip olan iki şube deney ve kontrol grubu olarak alınmıştır. Her iki gruba önce Klasik ve Deneysel yöntemler kullanılarak ders anlatılmış, daha sonra sırasıyla Bilimsel Basan Testi ve Kimya Tutum Ölçeği Testi uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda deneysel öğretim yöntemiyle ders anlatılan sınıfın akademik başarısının geleneksel öğretim yöntemi kullanılarak ders anlatılan sınıfın akademik başarısından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kimya tutum ölçeklerinde ise anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular şunlardır; 1. Bu çalışma sonunda deneysel yöntemle ders anlatılan sınıfın başarısının klasik yöntemle ders anlatılan sınıfın başarısından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu bulgu deneysel öğretim yönteminin öğrenci başarısını pozitif yönde etkilediğini göstermektedir.Ill 2. Bu çalışma sonunda öğrencilerin kimya dersine karşı tutumlarında bir değişiklik olmadığı gözlenmiştir. Fakat öğrencilerin davranışlarında pozitif yönde bir değişme olmuştur. Bununla beraber öğrencilerin davranışlarında gözlenen bu olumlu değişme sonuçlara yansımamıştır. Bunun sebeplerinden bir tanesi, çalışmanın reaksiyon hızı konusu ile sınırlı kalmasından kaynaklanmış olabilir. Sonuç olarak, laboratuvar destekli fen eğitiminin öğrencilerin başarılarında etkili olduğunu ve öğrencilerin kimya dersine karşı tutumlarında da pozitif yönde bir ilerleme olduğu söylenebilir. Fakat bu ilerleme tam anlamıyla tutum ölçeğine yansımamıştır. İyi bir fen eğitimi için laboratuvar yönteminin sürekli olarak kullanılması gerekmektedir. Bunun sonucunda bu ilerlemenin artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main aim of the present study is to compare the traditional teacher-centered training (traditional) method and the experimental training method in two chemistry classes. The sub aim is to study the effect of the experimental training method on students' attitudes towards chemistry as a school subject.. In the 2001-2002 educational year, 60 second level students were chosen for this study. The students were at Vefa Anadolu High School. For this study, first term chemistry exam marks, the scientific chemistry test and the chemistry attitude test were applied. Firstly, 4 classes chosen according to their first term exam results in the 2001-2002 educational year (approximately same average marks). Secondly, the scientific success test applied to these 4 groups. Then, 2 groups were randomly chosen as a control and an experimental group. Before and after the treatment each group answered the same scientific success test and the chemistry attitude test. After that, the teacher-centered method in the control group and the experimental training method in the experimental group were used for the study. After the treatment, the same test applied again. The results were analyzed using SPSS program. As a result, it was observed that the experimental group was more successful than the control group. But. there were no statistically significant differences on the students' attitudes towards chemistry as a school subject. After the research the following results were found; 1. The results indicated that, there was a statistically significant difference between the performance of students in the experimental group and that of the control group. The students using the experimental method scored significantlyV higher than those using the traditional method related to chemistry achievement. 2. The results indicated that there wasn no statistically significant difference between the groups' attitudes toward chemistry. In addition, there was a positive improvement in the attitudes of students in the experimental group. This result may have arisen the fact that the present study is limited by the reaction rate topic. As a result, our invastigation indicated that, the performance (achievement) of students in the experimental group was much better than those in the control group. The experimental method should be scheduled as a regular activity at schools to increase students' performances.