Termal tesis planlamasında temel prensipler ve Sivas-Kangal Balıklı Çermik kaplıcası üzerine bir çalışma
- Tez No: 12494
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUAMMER HACIBALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET İçinde bulunan mineral tuzlar, karbondioksit gazlan ve en az 20°C. ısıya sahip olmasından dolayı tedavi edici özellik kazanan kaplıcaların planlanmasında gözönüne alınması gereken temel prensiplerin açıklandığı bu çalışmada, içinde yaşayan balıkların da tedaviye katkıda bulunmasıyla dünyada ve Türkiye'de tek olma özelliğine sahip bulunan Sivas"ın Kangal ilçesindeki Balıklı Çermik Kaplıcası, araştırma alanı olarak seçilmiş, bu kaplıcanın sağlık ve turizm açısından yetersizliği ortaya konulup, kaplıcanın tıbbi özellikleri de dikkate alınarak, bu alana önerilecek termal tesis için tasarım kararlan oluşturulmuştur. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, termal kaynakların tarihsel süreç içinde balneoterapideki ve toplumların sosyal yaşantısındaki yeri ile farklı kullanım amaçlarının mimariye yansıması açıklanmıştır. İkinci bölümde, termal tesis tasarımını yönlendiren sosyo- psıkolojik, fiziksel ve fonksiyonel etmenler açıklanmıştır Üçüncü bölümde, Türkiye'deki kaplıcaların bulundukları yerleri gösteren harita ve bu kaplıcalardan hangi hastalıkların tedavisinde yararlanıldığım gösteren şema verilmiş ve araştırma alanı olarak seçilen Sivas'ın Kangal İlçesindeki Balıklı Çermik Kaplıcasının önemi, mevcut durumu, altyapısı, jeoloji ve hidrojeoloji raporları, iklimi ve balneoterepideki yeri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise, gerek terms tesis planlamasında uyulması gerekli kurallar, gerekse Balıklı Çermik Kaplıcasının mevcut durumu, coğrafi, topografik, jeolojik ve hidrojeolojik özellikleri gözönüne alınarak bu kaplıca için. Sağlık Bakanlığı ve Uluslararası Termalizm ve Klimatizm Federasyonu'nun öngördüğü kurallar ışığında, tasarım kararlan oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ıi ABSTRACT The study includes the explanations of basic principles of the planning of thermal establishments with water least 20°C, which have the property of medical treatment with their contents of mineral salts., carbondixide gas: in this respect Balıklı Çermik hot spring in Sivas Kangal which also unique in Turkey and world with its fishes helping to the medical treatment is choosen as the subject of this research. For this area, a thermal establishment design decisions have been formed by presenting insufficiencies in terms of health and tourism, by taking into the consideration of the medical specialities of hot. spring. Study includes four chapters. In the first chapter, the importance of hot springs in balneoteraphy, social life and different usage aims which effects architectural design, are explained in historical development. In the second chapter, socio-psyehological, physical and functional effects which influence architectural design of thermal establishments are explained. In the third chapter, the existing thermal establishments in Turkey are given with a map and a table, with all information about Sivas Kangal Balıklı Çermik Establishment and hot spring. In the fourth chapter, plan decisions for Balıklı Çermik Thermal Establishment are given, which are based on both basic principles of planning a thermal establishment and information about the region. Also, a thermal establishment design decisions have been formed according to the specifications of Ministry of Health and Federation of International Tourism and CYimatlzm.