Sosyal Hizmet il Müdürlüklerinin etkililiğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 12495
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA KUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
İÜ ÖZET Bu çalışmada 2828 sayılı yasa ile yeni bir statüye kavuşturulan Sosyal Hizmet İl Müdürlüklerinin etkililiği nin değerlendirilmesine çalışılmıştır. 1986-1987 döneminde faaliyette bulunan tüm il müdür lüklerinin etkililiğinin değerlendirilmesi, il müdürlükle rinin fonksiyonlarını gerçekleştirme düzeyi, gerçekleşti rememe nedenleri ile verilen hizmetlerin arzu edilen sonu ca ulaşma, ihtiyaçları karşılama* en çok ihtiyacı olanın yararlanma ve yeterli olma dereceleri açısından yapılmış tır. araştırma bulgularına göre, sosyal hizmet il müdür lüklerinin yasanın öngördüğü amaçları gerçekleştirerek fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için uygun personel ve araç-gereç donanımına sahip olmadıkları görülmüştür. İl müdürlerinin farklı mesleklerden olması, alana ilişkin bilgi, temel mesleki kavramları (sosyal hizmet) değerlendirmede ve dolayısıyla hizmetin uygulanmasında farklılığa neden olmaktadır. Bu nedenle hizmetlerin bu ala nın özelliklerine göre uygun eğitim görmüş mesleki rehber lik yapabilecek meslek elemanlarınca birinci elden yürütül mesi oldukça önemlidir. Hizmetlerin standarda kavuşmamış olması, hizmet kriterlerinin yokluğu ve mesleki kayıtların bulunmayışı hizmetlerin objektif olarak değerlendirilmesini de güçleş tirmektedir. Bu nedenle hizmet standartlarının ve kriter lerinin saptanması, mesleki kayıtların tutulması hayati önem taşımaktadır. Bu da ancak meslek elemanları tarafın dan gerçekleşebileceği için istihdam politikasının yeniden ele alınmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY This study attempts to evaluate the effectiveness of The Provincial Directories of Social Services in which had a new status by the law number 2828 establishing social services and child protection institute. The effectiveness of The Provincial Directories of Social Services functioning during 1986-1987 is evaluated according the following questions s - How well do the services realize their functions? - What are the reasons for their inefficiency in realizing their functions? - Are the services having the desired results? - How well does the content of the programmes meet the needs of its users? - To what extent the needs of the service users are met? The findings of the research indicate that the services do not have enough personnel and equipment for carrying out their functions to achieve the objectives stated by the law., The directors of the Provincial Directorates of social services are of different professional backgrounds due to this fact. Knowledge about the field, the perception of basic terms of the profession and the level of functioning differ from one to the other. Therefore it is of vital importance that directors professionals should be educated especially in the field of social services to be able to give professional quidence. Lack of standards, criteria for services and professional records in this field, make it very diffucult to evaluate the effectiveness of the services objectively. Therefore attention should be given to set up standards, criteria for services and professional record keeping which could only be done by nwn-Pfioolnnolo fViH a naa^a i«oiH ai nff tho ronilİPRUlftilt Î50İİC.V*