Tanzimat Dönemi'nde Amasya'da aile
In the Period of Tanzimat Turkish family in Amasia
  1. Tez No: 124952
  2. Yazar: MEHMET AKİF ARICAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yaşamış olduğu yüzyıllarda bir“Dünya Devleti”olan Osmanlı Devleti'nin ardından siyasî tarih çalışmaları bir çok yerli ve yabancı araştırmacının çabalarıyla ortaya konulmuştur. Osmanlı Devleti'nin toplum yapısının, sosyal ve ekonomik hayatının işlendiği incelemeler, devletin uygulamış olduğu düzeni anlamada bizlere daha çok yardımcı olmaktadır. Hakimiyet sahasının genişliğine paralel, Osmanlı Devleti'nin kurduğu siyasî ve sosyal dengelerin sağlamlığı, bugün yerinin hâlâ doldurulamamış olması ile fark edilmektedir. Anadolu topraklarında kurulu düzene müdahale etmeden, ancak kendi sistemini de uygulayarak yaşatmış olduğu medeniyet Osmanlı Devleti'ne has bir özelliktir. Sosyal tarih penceresinden bakılarak yapılacak bu çalışmada yerel tarih çalışmalarına katkı sağlamak istedik. Şuna inanıyoruz ki bölgesel tarih çalışmalarının artması ile Osmanlı Devleti'nin kurduğu medeniyetin genel bir görüntüsü yakalanacaktır. Bu bağlamda, özellikle arşiv çalışmalarının büyük öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Halkın yaşantısına dair yapılacak tespitlerde; kadıların tutmuş olduğu Şer'iye Sicil Defterlerinin araştırmacılar için barındırdığı malzeme bir hayli fazladır. Hayatın her safhasına ait bilgiler mevcut yazışmalarda saklıdır. Toplumun en küçük yapı taşını oluşturan aileden hareketle, Amasya'da toplumun ekonomik, kültürel, sosyal yapısının ve bunun Tanzimat Dönemi içerisinde ki dönüşümünü ortaya koymaya çalışacağız. Günümüzde topluluklar arası diyalogun yeniden gündeme gelmesi dolayısıyla; geçmişten günümüze bu topraklar üzerinde yaşanan hoşgörü ve dayanışmanın geçmişini çalışmada detayları ile göstermeye çalışacağız.Osmanlı Devleti'nde siyasal değişim istekleri 18. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu değişimin Tanzimat Dönemi'nde geldiği noktaya paralel olarak toplumsal anlamda kastedilen değişimin boyutları da tezimiz içerisinde yer alan konulardır.
Özet (Çeviri)
It has been brought to light that Ottoman state has had been an“Empire state”in its centuries with politic studies by native and foreign researchers. The surveys of Ottoman State's society structure and its social and economic life which are searched are have been helping in understanding the order which is performed by Ottoman state. It have been distinguishing the solidity of Ottoman state's politic and social order its hegemonicfield parallel to its spread today. The civilization which is built without interfering with established order in Anatolian soils is peculiar to the ottoman state. We wanted to contributed to native historical studies from point of view of social history in this study. We believe that the genaral view will have determined the civlization which is built by Ottoman state in increasing the vegional-historical studies. In this context we think that there is a great importance espcially archive studies. In determing related to public life: The judicial registrations whic is recorded by cadis has many materials for researchers highly. The informations related to every phase of life are protected in corres ponden ces. We will try to bring in to lieht. The structure of social, economic and cultural of society in Amasya and within the periodot Tanzimat trans formation, by studying the family wich is composed of the smallest unity of the society. Because of coming in to existence the dialog among the agroups novadays; We will try to demonstrate that the tolerance and solidamity wich is hive on these soils from the past to future in details. IllIt is based on 18. century the politic change demands in Ottoman State. The dimensions of changes wich are intended in social contex parallel to the point in of in the period of Tanzimat are one of subjects in our thesis.