İşsizlik sigortası ve Türkiye'deki uygulaması
- Tez No: 124953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL YOZGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZET Bu çalışmada; ülkemizde uzun yıllardan beri çalışma hayatımızın tartışılan konularından biri olan ve 1999 yılında 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile kurulan işsizlik sigortası sisteminin incelenerek diğer ülkelerdeki işsizlik sigortası sistemleri de dikkate alınarak incelenmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Birinci bölümde; bir ülkenin toplumsal yapısıyla ölçüt olarak kabul edilen sosyal güvenlik, ekonomik ve sosyal problemlerin başında gelen işsizlik kavramsal boyutlarda incelenmiştir. İkinci bölümde; işsizlik sigortasının endüstri toplumlarındaki tarihi gelişimi üzerinde durularak uluslararası sözleşmelerde ve karşılaştırmalı sosyal güvenlik hukukunda işsizlik sigortasının yeri ele alınarak işsizlik sigortası kavramı, tanımı, özellikleri, finansmanı ve finansman çeşitleri, yararlanma koşulları, faydaları ve sakıncaları ayrıntıları ile araştırmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; işsizlik sigortasının Avrupa Birliğine üye on beş ülkede ve diğer seçilmiş ülkelerde uygulanmasına değinildikten sonra yarım asır boyunca uygulanması için çalışmalar yapılan ve nihayet 1999 yılında uygulanmaya başlanılan Türkiye'de işsizlik sigortasının tarihsel süreci ele alınarak 4447 sayılı Yasa'nın uygulanışı ayrıntılarıyla incelenecektir. Ayrıca Türkiye'de işsizlik sigortasının uygulanmasında görevli ve yetkili kurumlar olan İŞ - KUR ve SSKurumu'nun görevlerinden kısaca bahsedilerek, işsizlik sigortasının uygulanmasında karşılaşılması olası sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde; sosyo-ekonomik koşullara bağlı olarak gelişen işsizlik sigortasının diğer ülkelerde ve Türkiye'deki gerekliliği ortaya konulacak ve ülkemizde 01.06.1999 tarihinde 4447 sayılı Yasa ile uygulanmaya başlayan İşsizlik Sigortası Sistemi'nin günümüze değin uygulaması değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, Unemployment Insurance System has been discussed a matter our labor life our country for long year and that has established with 4447 numbered Unemployment Insurance Act in 1 997. Unemployment Insurance Systems had been utilized and that will check into and another country had been taken into consideration, too. First chapter; unemployment is get ahead economic and social problems and social security has been accepted which is criterion societal struction a country had been checked into conceptual dimension. Second chapter; unemployment insurance conceptual, definition, features, finance and finance systems, to utilize provision, advantages and disadvantages had been crossed out that have looked over historical devoloping industry society and Unemployment Insurance's location has taken of international agreement and contrastive social security law. Third chapter; afer Unemployment Insurance application, whose has been struggled for fifty years is refered to Europan Union member fifteen country and another chosened country, Unemployment Insurance's historical process is checked out in Turkey. Finally, that has been started in 1999. In addition to, ÎŞ-KUR and SSK which are discussed duities in the short term are charged with and outhorized unemployment insurance application in Turkey. There can unemployment insurance application were run into matter, probably and that is going to take into consideration solution to a lot of problems. Fourth chapter; unemployment insurance whose application had been valued to date have been applicationed with 4447 numbered our country at 01.09.1999 that will have brought to light necessity another country and Turkey, has been devoloped depend on social - economic condition. Wmantasyon merkiH