Yurtlarda kalan üniversite öğrencilerinin toplumsal sorunları 'Cumhuriyet Üniversitesi örneği'
The Social problems of university students who stay at dormitories 'the Cumhuriyet University case'
- Tez No: 124962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada, üniversite gençliğinin önemli bir barınma biçimi olan yurt barınması hakkında bilgiler verilmiş ve konuyla ilgili uygulama yapılmıştır. Araştırmada, barınma sorununun üniversite gençliğinin en önemli sorunu olduğu ve yurt yaşamının toplumsallaşma sürecinde etkili olduğu vurgulanmıştır. Çünkü; öğrencilerin yaşamlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri yurt yaşantısı, öğrencinin gelecekteki yaşamı üzerinde önemli oranda belirleyicidir. Ayrıca barınmaya ilişkin fiziksel olanaklar, öğrenme kapasitesi üzerinde doğrudan etkilidir. Bu nedenle, yurtlarda ki fiziki ve sosyal şartların iyileştirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ama herşeyden önce amacımız, Yurtkur ve özel yurtlarda barınan öğrencilerin sorunlarım belirleyerek, öğrencilerin özel yurt ve devlet yurdunu tercih etme nedenlerini ortaya koymaktır. Araştırmamızın bulgularına göre, öğrencilerin önemli bir kısmı fiziksel olanakların kötülüğü ve siyasal ve dinsel tercihlerinden dolayı devlet yurtlarım tercih etmemektedirler. O halde, devlet yurtlarının fiziksel olanakları iyileştirilmeli ve sunulan hizmetlerin kalitesi artırılmalıdır. Odaların küçük ve kalabalık oluşu, ders çalışma, beslenme, temizlik ve sosyal faaliyet olanaklarının yetersizliği Yurtkur'un en önemli sorunlarındandır. Çalışmada, bu sorunlar çözüm önerileri ile birlikte ortaya konulmuş ve yurt barınmasının üniversite gençliği açısından önemi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This work is about the shelter at dormitories which is an important issue for university students and it has been put into practice. în this research, it is emphasized that sheltering is the most important problem of university students and that living at the dorms affects their socialization. First, staying at the dorms is really determinant for the future of these youngsters. İn addition, the physical conditions of shelter influences the learning capacity directly. For this reason, the physical and social conditions at the dorms should be rehabilitated. Yet, above all, our aim is to find out the promlems of university students who stay at Yurtkur dorms and private hostels. We also try to find out the reasons for why they prefer Yurtkur or the private dorms. We have learned that a great number of students do not prefer state dormitories because of bad physical conditions or their own political and religious choice. So, state dorms physical conditions should be rehabilitated and the quality of the service should be better there. The main problems in state (Yurtkur) dorms are that the rooms are small and over-crowded and that the opportunity for studying lessons, nutrition, wash and social facilities is not adequate. We have pointed out suggestions for solutions to these problems and stated the importance of shelter for young people studying at the universities in Turkey.