Elektronik ticaret ve işletmelerden tüketiciye (B2C) modeli uygulaması
Electronic commerce and business to consumer (B2C) model application
- Tez No: 124963
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Elektronik ticaret (e-ticaret) ağlar üzerinden, hem kuruluşları hem de bireyleri ilgilendiren, ticari etkinliklere ait her türlü işlemin yapılmasıdır. E-ticaret, her türlü bilgisayar ağı üzerinden, ürün tasarımı, üretilmesi, tanıtımın yapılması, ticari işlemler, hesapların ödenmesi ile ilgili tüm etkinlikler kapsar. Yapılan işlemler sayısal biçime çevrilmiş, yazılı metin, ses, video görüntülerinin işlenmesini ve iletimini içerir. E-ticaret çok değişik alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlar; mal ve hizmetlerin elektronik olarak alışverişi, elektronik fon transferi, elektronik hisse alışverişi, elektronik konşimento gönderme, elektronik açık arttırma, ortaklaşa tasarım ve mühendislik, tanıtım, reklam ve bilgilendirme, antlaşma yapma, elektronik banka işlemleri, gümrükleme, elektronik ortamda kamu alımları, elektronik para ile ilgili işlemler, doğrudan tüketiciye pazarlama, sayısal imza ile ilgili işlemler, elektronik ortamda vergilendirme, satış sonrası servisler ve uzaktan tüketici anketleri gibi etkinlikler olarak sıralanabilir. Tüketiciler satın almak istedikleri ürünü bilgisayarlarından ya da televizyonlarından görme, bunlar hakkında ayrıntılı bilgi alma, bir araya getirildiğinde nasıl görüneceğini görüntüleme ve bulundukları yerden sipariş vererek ödeme yapma olanağına kavuşmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce (e-commerce) refers generally to all forms of transactions relating to commercial activities, including both organizations and indivuduals. E- commerce includes an entire range of activities of product design, manufacturing, advertizing, commercial transactions, settlement of accounts by using a variety of computer networks. Processes made include the processing and transmission of digitized text sound and visual images. E-commerce is used in many different areas. These areas can be listed such as; electronic trading of goods and services, electronic fund, transfers, electronic share trading, electronic bills of lading, commercial auctions, collaborative design and engineering, advertisement, information distribution, making contracts, electronic banking transactions, customs clearance, public procurement using electronic medium, activities related with electronic money, direct consumer marketing, activities related with digital signature, electronic taxation, and after-sales service, remote consumer questionairre They view these products on their computers or televisions, access about the product, visualize the way that products may fit together and order and pay for their choice, all from their place.