Railroad development in the Republican Era (1923-1940)
Cumhuriyet Döneminde demiryolu gelişimi (1923-1940)
  1. Tez No: 124974
  2. Yazar: GÜROL ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Ulaşım, History, Transportation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET 1923 ve 1940 yıllan arasındaki dönemde, Türkiye Devlet Demiryolları yönetimi altındaki 6,948 kilometre uzunluğundaki demiryolu şebekesi, gerek yeni demiryolu hatlarının inşası gerekse Osmalı döneminde inşa edilip yabancı demiryolu şirketleri tarafından iştetilmekte olan demiryolu hatlarının millileştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu zaman aralığı, erken Cumhuriyet döneminde demiryolu gelişimi süreci olarak adlandırılabilir. Bu dönem içerisinde, devletin“Şimendifer Siyaseti”kavramı altoda gerçekleştirdiği demiryolu yatırımları, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Demiryolu politikasının belirlenmesinde etkin olan olaylar ve gelişmeler, demiryolu hatlarının inşa ve millileştirme süreci ve demiryolu gelişiminin arka planında yatan etkenler, bu çalışma dahilinde tartışılmıştır. Bunun yanında, demiryolu gelişimin ele alman dönem içerisinde iktisâdi açıdan etkileri, demiryolu yatırımlarının finansmanına, tarım ve sanayi sektörlerine odaklanılarak araştırılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An abstract of the Thesis of Gürol Arıcı for the degree of Master of Arts at the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken in October 2002 Title: RAILROAD DEVELOPMENT IN THE REPUBLICAN ERA (1923 - 1940) Between the years 1923 and 1940, a railway network of 6,948 km under the management of the Turkish State Railways came into existence as a result of the construction of new railway lines and the nationalization of those which had been constructed during the Ottoman period and operated by foreign railroad companies. This time span represents the railroad development era in the early Republican period. Railroad investments which were realized under the concept of the railway policy (Şimendifer Siyaseti) of the state throughout this period constitute the subject of this study. The important events and developments that were effective on the formation of the railway policy, the construction and nationalization processes of the railway lines and the underlying motives behind the railway development are discussed throughout the study. In addition, the affects of the railroad development in terms of economic aspects were examined mainly by focusing on the financing of railway investments and the agricultural and industrial sectors during the era concerned. m