Belediyelerde kent bilgi sisteminin yeri ve önemi
The Place and importance of urban information system in municipalities
  1. Tez No: 124986
  2. Yazar: CAFER GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DOĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Kent Bilgi Sistemi(KBS), kente ait birçok bilginin depolanmasını ve gerektiğinde elde edilmesini çok hızlı bir şekilde yerine getiren bir sistemdir. Belediyeler kentsel hizmet sunumunda sorumluluğu en fazla olan birimlerdir. Kentsel hizmetlerin etkin bir şekilde sunumu kente ait bilgilere zamanında erişmeyi gerektirir. KBS oluşturduğu geniş bilgi ağıyla buna imkan sağlar. Bu çalışmada, KBS'nin özellikle yönetimde etkinlik, verimlilik ve şeffaflık sağlama fonksiyonları üzerinde durulacaktır. Birinci bölümde, temel kavram ve tanımlara yer verilmiştir. Çalışmanın amacının iyi anlaşılması için kullanılan kavramların anlaşılması gerekir. Bu yüzden önce kent bilgi sistemi kavramı açıklanmıştır. Kent bilgi sistemi(KBS) kavramı içindeki tanımlara ve sistemin anlaşılmasını sağlayan öğelere yer verilmiştir. Özellikle, Coğrafi Bilgi Sistemi üzerinde durulmuştur. Böylece konunun daha iyi anlaşılması sağlanacaktır. Daha sonra da belediyelerin genel durumu ve görevleri ele alınacaktır. Belediyelerin yerine getirmek zorunda oldukları hizmetlerden bahsedilerek KBS'nin bu hizmetlerde sağlayacağı yararlan irdeleyen ikinci bölüme ışık tutulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, KBS'nin belediye hizmetlerinin sunulmasında kullanıldığı alanlara yer verilmiştir. KBS'nin kent planlamasından karar alma sürecine, kent gelişiminin sağlanmasından eğitim, sağlık ve sosyal ihtiyaçların karşılanmasına kadar kullanıldığı alanlar irdelenmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak önce mevcut durumdan bahsedilmiş ve ortaya çıkan sorunlara dikkat çekilerek KBS'nin önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, KBS'nin belediyelerde uygulanması, uygulamada karşılaşılan sorunlar ve KBS'nin fayda/maliyet analizi yapılacaktır. KBS'nin yüksek maliyeti karşısında elde edilen faydanın maliyeti karşılayıp karşılamadığı sorgulanacaktır. Sonuç bölümünde ise, çalışma genel olarak değerlendirilerek KBS'nin mevcut durumu, sorunlar ve çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Urban information system stores a lot of information that belongs to urban and it provides the attainment of this information in a short time and useful way. Municiplities are the units that have the responsibilities of urban service supply mustly. The supply of the urban service in an effective way necessisates the attainment of the informationthat belongs the urban on time. UIS provides this opportunity with the comprehensive information web. In this study, the administrative effectiveness, productivity and transparency functions of UIS will be especially examined. In chapter one, there are basic cuncepts and definitions. To easily understand the aim of the study, the concepts that are used will be neccessary. That's why, fistly the concepts of urban information system was explained. The definitions and elements that are within the concept of UIS were existed. In addition, the other information systems that are used in different aims were also existed. Especially geographic information system was examined in detail. After that, the general position and the duties of the municipilities will be examined. It will be talked about the services that municipilities have to provide. In chapter two, UIS' s that are used in municiplities services were examineu. The areas of UIS that are used in education, health and other sucial needs were examined. In relation with the aim of the study, firstly it was be talked about the sitration that exists for the time being and the problems that appear and the importance of UIS were stated. In chapter three, the application of UIS in municipalities, the problems that appear in the application of UIS will be stated. And the profil-cost analysis of UIS will be made. Whether the profit of UIS will curespond the high cost of UIS or not will be examined. In last chapter (conclusion), the study will be evaluated in generally and the situation of UIS for the time being, the problems and the solution suggestions will be supplited. II