İstanbul belediyelerinde coğrafi bilgi sistemi uygulamaları
Geographic information systems applications in İstanbul municipalities
- Tez No: 166733
- Danışmanlar: PROF.DR. HANDAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ISTANBUL BELEDİYELERİNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI ÖZET Tüm coğrafi verilerin toplanması, saklanması, bir arada değerlendirilip analiz edilmesi ve sunulmasına olanak sağlayan bilgisayar tabanlı Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), son yıllarda teknolojik gelişmelere paralel olarak, ülkemizde yerel yönetimler tarafından ilgi çeken ve kullanılmaya başlanan verimli yönetim araçları haline gelmişlerdir. Tüm verilerin bir arada değerlendirile bildiği CBS'nin etkin kullanımı özellikle kent sorunlarının çözümü, kentleşmenin takibi ve kent ihtiyaçlarının tespitinde yönetimlere seçenekler sunmaktadır. Tez çalışmasının amacı İstanbul metropoliten alanında hizmet veren belediyelerde CBS uygulamalarım, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin temel bileşenleri olan“veri, donanım, yazılım, personel, organizasyon”başlıkları altında değerlendirmek, karşılaşılan sorunları belirlemek ve öneriler geliştirmektir. Tez çalışmasında öncelikle Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin tanımlaması ve kavramsal açıklamaları yapılarak CBS'nin temel elemanları ve fonksiyonel bileşenleri ortaya konmuştur. Bu bölümde ayrıca CBS'nin kullanım alanları da incelenmiştir. Şehir planlamada CBS'nin sunduğu olanaklar ve kullanım alanları örneklerle irdelenmiştir. Sonraki bölümde ise kent yönetiminde CBS'nin yeri ve önemi incelenmiştir. Tez çalışması amacına yönelik yapılacak uygulamaya geçmeden önce İstanbul Belediyelerinde yapılmış olan CBS uygulamalarına örnekler verilmiştir. Tez kapsamında, İstanbul belediyelerinde CBS uygulamalarını değerlendirmek amacıyla hem kullanıcılar olan belediyeler hem de sistem sağlayıcılar olan şirketlerle anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve sorunlar ortaya konmuştur. Çalışmanın sonucunda, yürütülen anket çalışmasından elde edilen sonuçlar irdelenerek İstanbul belediyelerinde CBS uygulamalarının eksik yanlan ortaya konmuş ve öneriler geliştirilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS APLICATIONS IN ISTANBUL MUNICIPALITIES SUMMARY Nowadays according to technological developments, computer based Geographic Information Systems are start to be used widely in our country by the local governments to collect, store, analyze and present the all geographical data with all facts together. As GIS can evaluate all the geographical data together with all facts, can offer innovative solutions to urban problems, observing urbanization and designating the needs of urban area with an effective use. The main argue of this thesis is, to evaluate the GIS applications in municipalities of Istanbul metropolitan area under the headlines of“data, hardware, software, personnel and organization”which are the components of GIS. The first part of the thesis is explaining the conceptual facts to clarify the definition, the basic elements and the functional components of GIS. Also application areas of GIS are studied in this part. The facilities and application areas of GIS in urban planning is studied with examples. On the other part the place and the importance of GIS in urban management is researched. Before the application which is aimed at the argue of the thesis, some examples of GIS application in Istanbul municipalities are presented. In this research, in order to evaluate the GIS applications of Istanbul municipalities, a questionnaire is applied to municipalities which are the users of the system and to companies which are the suppliers of the system. The results of the questionnaire comparatively evaluated and the problems of the system are presented. At the end of the research, according to the questionnaire the lacking sides of the GIS applications in Istanbul municipalities are defined and suggestions are produced. IX