The Perception and representation of Islamic art and the emergence of the Islamic department in the Müze-i Hümayun (1889-1908)
İslam sanatının algılanması ve temsili ve Müze-i Hümayun'da İslam bölümünün ortaya çıkışı (1889-1908)
  1. Tez No: 125017
  2. Yazar: MÜJDE ODABAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KAFESÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Özet On dokuzuncu yüzyılda, kolonileşme süreci, Endüstri Devrimi'nin sonuçları ve Romantisizm hareketinin etkileri ile birlikte Avrupa'da İslam sanatına karşı yeni bir ilgi doğmuştur. Bu konudaki araştırmalar ve akademik çalışmalar, sanattaki oryantalizm akımı, şahıs ve devlete ait İslam sanatı koleksiyonlarının oluşturulması gibi olgular Batı'nın doğu kültürünü algılayışı hakkında ipuçları vermekte, öte yandan İslam ülkelerinin dünya sergilerine katılmaları ve kendi milli koleksiyonlarını oluşturmaları bu toplumların kendilerini dış dünyaya temsil etme konusunda gösterdikleri hassasiyetin göstergeleridir. Bu dönemde, Osmanlı kültürel kimliğinin tarihsel unsurlarını araştırmaya karşı artan ilgi, imparatorluğun kültürel mirasını tanımlama, sunma ve koruma konusunda organize çabaların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Dünya sergilerine katılarak ve imparatorluğun kültür mirasını müzede sergileyerek Osmanlı İmparatorluğu kendisini dış dünyaya temsil etmiştir. Bu çalışma, Batı'daki değişen İslam sanatı imgesini ve algılanışını, aynı zamanda İslam sanatının Müze-i Hümayun' da kurulan islam Sanalı üairesi'ndeki temsilini konu almaktadır. On dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru II. Abdülhamid dönemindeki değişen politik ve kültürel gündeme paralel olarak kendini temsil etme olgusunu incelemeyi hedeflemektedir. iv
Özet (Çeviri)
Abstract The nineteenth century is marked by a renewed European interest in Islamic art; due to colonial expansion, consequences of the Industrial Revolution and the influence of the Romantic movement. The scholarship of the branch, the orientalist paintings of the period, the formation of private and public collections of Islamic art in the West demonstrated the European perception of the Oriental culture while the attendance of Islamic countries to the world expositions and the formation of national collections in the museums in the Middle East indicated the attempts of these societies for self-representation the Western world. During this period, the growing interest in exploring the historical constituents of Ottoman cultural identity entailed organized efforts to define, represent and preserve the cultural heritage of the empire. By attending the world expositions and displaying its collections at the museum, the Ottoman Empire represented itself to the outer world. This dissertation focuses on the changing perceptions in Islamic in the West and its representation in the Islamic Art Department of the Ottoman Imperial Museum of Antiquities. It aims to examine the self-representation of the Ottoman Empire by the end of the nineteenth century, with reference to the changing political and cultural agenda of the reforming state, particularly during the reign of Abdulhamid II (1876-1909). HI