Hıristiyan coğrafyasında islamofobi
Islamfield in Christian geography
- Tez No: 552511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Din, insanların mutlu ve tanışık yaşamlarına katkı sağlaması gereken en önemli olgu iken“Din Karşıtı Çatışmalar”özellikle 20. Ve 21. Yy.'ın ruhunda daha baskın bir şekilde hissedilir olmuştur.“Din”kavramı şiddet, terör ve savaş kavramları ile anılır olmuştur.“Dînî Karşıtı Çatışmalar”başlığı altında değerlendirebilecek“İslamofobi”kavramı da son yıllarda olgusal bir gerçeğe dönüşmüş ve özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra adını sıkça duyurur olmuştur. Çok yönlü ve köklü bir geçmişi olan İslamofobi“İslam korkusu”tanımlamasıyla açıklansa da Müslümanlara yönelik maddi ve manevi şiddet olaylarının artması sebebiyle“İslam düşmanlığı”veya“İslam nefretine”dönüştüğü gerekçesiyle“Anti-İslamizm”olarak da değerlendirmiştir. Daha ziyade ırkçılık, yabancı düşmanlığı, önyargı, ayrımcılık, dışlanma, şiddet gibi kavramlarla tanımlandığı görülen İslamofobinin ortaya çıkmasında ve yaygınlık kazanmasında Batı'nın İslam âlemi üzerindeki komplo teorilerinden kasıtlı ve art niyetli davranışlarından bahsedilmektedir. Bu tezin doğru olması ihtimal dâhilinde olsa bile sorunun çözümünde pasif ve savunmacı bir tutum olacağı için İslam âleminin öz eleştiri yaparak din algısını ve dînî yaşantısını gözden geçirmesi gerekmektedir. Müslümanlardaki“iletişim problemleri”meşru örgütlenme sorunu“ gibi nedenlerin yanı sıra İslam literatüründe geçen bazı kavramlar ve bilgiler, İslam tarihindeki bazı fetvalar ve uygulamalar, İslam ilkelerine uygun olmayan lâkin İslâmî bir davranış olarak telakki edilen adet ve gelenekler İslamofobinin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Özellikle İslam toplumlarındaki kadın, evlilik, cihad, siyâset ile ilgili meselelerdeki yanlış din anlayışı Batı tarafından ciddi tenkite uğramış ve Batı'daki İslam imajını etkilemiştir. İslamofobi ile ilgili hali hazırdaki olumsuz gidişatı önlemek için gerek ”Batı“nın ve ”Doğu“nun üzerine düşen görevler vardır. Batı yasal ve caydırıcı yaptırımlarla bu insanlık suçunun önüne geçmeye çaba sarf etmelidir. Medya ve siyasetçiler bu konuda duyarlı olmalı ve titiz davranmalıdır. Bununla birlikte asıl kalıcı ve derinlemesine çözüm ”Doğu“ dünyasının sorumluluğu altındadır. Müslümanlar iyi ve kaliteli din eğitimi almalı entelektüel gelişimlerini tamamlamalıdır. İlim, medya, sanat, siyaset, ekonomi gibi hayatın her alanında ”din anlayışlarını“ değil ”İslam'ın özünü“ temsil edecek aktörlerle varlıklarını kanıtlamaları gerekmektedir. İyi bir temsilin ardından ”güçlü bir halk müdafaası" ile İslamofobik davranışların önünde hukuk mücadelesi vermeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
While religion is the most significant phenomenon that should contribute to the happy and acquainted lives of the people, 'Anti-religious conflicts' have been powerfully perceived especially within the spirit of 20th and 21st centuries. The concept of 'religion' has been identified with violence, terror and war. The concept of 'Islamophobia' which would be accepted under the tittle of 'Anti-religious conflicts' has also become a factual reality and has been frequently mentioned after the attacks of September 11. Although Islamophobia, which has sophisticated and deep rooted history, is described with the definition of 'Fear of Islam', it has also been regarded as 'Anti-Islamism' due to the increasing incidents of materialistic and spiritual violence against Muslims or regarded as 'Anti-Islamism' because of the claim 'hatred of Islam'. Purposely conspiracy theories and malevolent behaviours of Western world against Islamıc world are mentioned in the emergence and prevalence of Islamophobia which has mostly identified with racism, xenophobia, prejudice, discrimination, exclusion, and violence. Even if the accuracy of the thesis is probable, it will be a passive and defensive attitude in solving the problem leading the Islamic world to review its religious perception and religious life by making self-criticism. In addition to the reasons such as“Communication problems' , 'Legitimate organization problems”in Muslim communities, some concepts and information in Islamic literature, some fatwas and practices in Islamic history, manners and customs that are not compatible with Islamic principles but seem as an Islamıc behaviour have leaded up to Islamophobia. Especially women in Islamic societies, marriage, jihad, wrong religious perceptions in politics have been criticized by Western communities and have affected the image of Islam in the Western world. In order to prevent the negative proceeding of Islamophobia, both Western and Eastern world have some responsibilities.The West must strive to prevent this crime against humanity by legal and deterrent sanctions. Media and politicians should be sensitive and meticulous about this issue. However, real permanent and in-depth solution is in the responsibility of the Eastern world. Muslims should receive good and high quality religious education and complete their intellectual development. In all areas of life, such as science, media, art, politics and economics, they must demonstrate their existence with actors who represent the 'essence of Islam', not the“perception of religion”. After a good representation, they must fight for a legal struggle with a“strong public defence”against Islamophobic actions.