Affect modulation and self object experiences in a group of adolescent girls: A narrative analysis
Bir grup ergen kızda duygudurum modülasyonu ve kendilik objesi deneyimleri: Söylem analizi
  1. Tez No: 125018
  2. Yazar: LALE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 459
Özet
ÖZET Bu çalışmanın birincil amacı orta ergen kızlarda (15-18 yaş) ve geç ergen kızlarda (18-21 yaş) sıklıkla izlenen duygu durumunu ve duygu regülasyonu için kullanılan mekanizmaları karşılaştırmalı olarak incelemektir. Ek olarak ergenlik ile yaşanan değişimlerin nasıl algılandığı ve kendilikobjesi kullanımı da her iki grup için karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Her iki yaş grubundan altışar ergen kız çalışmaya dahil edilmiştir. Yarı yapılandırılmış bir mülakat uygulanmış ve bu mülakatların transkriptleri Bell tarafından önerilen yöntem kullanılarak söylem analizine tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda orta ergenler için, ergenlikle yaşanan/gelen belirgin bir değişim algılanmadığı görülmüş ve ergenliğin getirdiği değişimlerin sadece fiziksel olarak algılandığı ve psişik bir değişimin yaşanmadığı gösterilmiştir. Buna karşılık geç ergenlerin değişimin farkında olduğu, bu değişimin de temel olarak çocukluğun ve geçmiş günlerin kaybı olarak algılandığı, ve bu kayıp için de bir yas tutulduğu izlenmiştir. Her iki grup için de sürekli bir duygu durumunun belirgin olmadığı görülmüştür ancak her iki grupta da duygu durumlarının değişken olduğu görülmüştür. Klein' in kuramına uygun şekilde açıklanırsa, orta ergen grubun daha çok paranoid-şizoid pozisyona benzer bir durum yaşadıkları tespit edilmiştir. Geç ergenlerde ise duygulanımlar daha iyi modüle edilmiş ve dünyayı hem iyi ve hem kötü yanlarıyla birlikte gördükleri, geçmiş için yas tutarken gelecek için ise coşkulu oldukları izlenmiştir. Yine Klein' in kuramına göre depresif pozisyona yalan görünmektedirler. Geç ergenlerde hem somut hem soyut kendilikobjeleri tarif edilmiştir. Değerleri ve gelecek için projeleri olduğu izlenmiştir. Ancak orta ergenler soyut kendilikobjeleri tarifleyememişlerdir. Bu grup için en sıklıkla karşılaşılan kendilikobjesi tarifi akran grubu olmuştur. Akran grubunun kendilikobjesi olma özelliğinin yanında aynı zamanda bir aynalama işlevi olduğu belirtilmiştir. Orta ergenler ideal nesne veya ideal kendilik modeÜ tarif edemezken geç ergenler için baba ideal nesne olarak göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Affect Modulation and Selfobject Experiences in a Group of Adolescent Girls: A Narrative Analysis By Lale Köse The main objective of this study was to investigate the dominant affect in middle adolescent girls ( of 15-18 years of age) and late adolescent girls (of 18-21 years of age) comparatively and to see how affect was modulated in these groups, hi addition to that their perceptions of the change experienced during adolescence and selfobject use were also examined comparatively in these two groups. Six subjects from each age group were enrolled in the study. A semi-structured interview was done with these subjects and the transcripts of these interviews were analyzed by using Bell's technique of narrative analysis. The results of this study showed that the change in adolescence is not perceived as an obvious change by the middle adolescents. They only live the change as a physical change but a psychic component does not accompany the physical. Late adolescents are aware of the change and the change means leaving the past days of childhood, and all that lies around childhood behind. They are aware of the change and they live this change as a loss and they are grieving for it. The main affect is not very obvious for both groups, they are both labile and changeable. But the middle adolescents can be said to live a state like the paranoid-schizoid position as defined by Klein. The late adolescents regulate their mood more maturely and their world seems to be both good and bad at the same time, they both grieve for the past and are elated for the future at the same time. They are in a state like the depressive position as defined by Klein. Late adolescents have both abstract and concrete selfobjects, they have values and have some personal future projects. But middle adolescents cannot identify abstract selfobjects. The most prominent selfobject for this group is their peer group. The peer group serves a mirroring function for them. Middle adolescents do not define any ideal objects or any ideal self model, for late adolescents the father is the ideal object.