Türk-İslam şehri olarak Diyarbakır
- Tez No: 12503
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYNUR DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
ÖZET Şehirlerimizin yeterince incelenmemiş oluşu, araştırmacıların ürettikleri pek çok kav/rama rağmen henüz Türk şehri kavramının oluşmayışı,bizi zengin tarihi olan Hıristiyan ve İslâm dünyası eserlerini barındıran müze kent görünümündeki bu şehri incelemeye sevketmiştir. Kaynak ve arazi çalışmaları sonucunda gerçekleşen araştırmamızın sonunda, şehrin çeşitli devirlerinden bir birine miras kalan dokusunu büyük ölçüde koruduğu, Türk idareciler yönetiminde medreseler, Akkoyunlular dönemin de ise tekke, zaviye ve imaret gibi yapılarla tanıştığı tesbit edilmiştir. Önceleri yollarla birbirinden ayrılmış fiziksel dört bölüme sahip şehrin, Akkoyunlular ile mescid, camii, tek ke ve zaviye gibi yapılar etrafında odaklasan Türkmen gruplarınca artık fiziksel sınırlara sahip olmaktan çıka rak sosyal içerikli mahallelere bölündüğü tesbit edilmiş tir. Araştırmacılara pek çok konuda ışık tutacak zengin verilere sahip Diyarbakır, tarihi ve eserleri gözönüne alındığında rahatlıkla dünya şehri sıfatını kazanacak ender şe hirlerden biri olduğu görülür.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY Despite a number Df conceptual deeds of explorers, the concept of a TURKISH CITY has not been recognised yet. This is the reason of studying the CITY DF DİYARBAKIR which bares the richest works of Christian and Moslem world with its appearance of a MUSEUM CITY. After a series of source and site studies, this work has been realized with a conclusion that the city had mostly protected its fibre which was consequently heritaged from the various eras. The city met with theological schools such as“Medrese'* dıring the times of the Turkish rulers; convents and public kitchens ”İmaret“ during the era of Akkoyunlu. At earlier times the city consisted of four sectors physically devided by roads. But during the Akkoyunlu period the city demonstrated socially structured districts which consist of Turkmen groups gathered around the masques, convents and similar religious dwellings rather than physically devided districts. When studied the history of Diyarbakır and its masterpieces and works present the richest and unprecedented aspects of a ”world city" and thus brightly illuminates the tracks followed by explorers and historians.