Envanter maddelerinin analizinde klasik test ve bilgi kuramı yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 12504
  2. Yazar: M.ÇAĞATAY GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Envanter maddelerinin ayırıcılık güçleri klasik, test ve bilgi kuramı yöntemleriyle kestirilmiş ve bu yöntemlerle kestirilen madde ayırıcılık güçleri arasındaki ilişkiler ve farklılıklar araştırılmıştır. Araştırma verileri bireylerin uyum düzeylerinin ölçülmesinde kullanılan Hacettepe Kişilik Envanteri' nin uygu lama sonuçlarından elde edilmiştir. Envanterin maddelerinin ayırıcılık güçlerinin klasik test kuramına göre kestirilmesinde madde-toplam puan korelasyon katsayıları (r. ); bilgi kuramına göre kestiril- meşinde ise ortak bilgi miktarları (I.) ve bunların göreli ölçüsü olan ve bu çalışmada madde ayırıcılık gücü olarak önerilen bilgi kanalının (ölçme aracının) etkinlik derecesi n\. (Eta) değerleri kullanılmıştır. İki kurama göre kestirilen madde ayırıcılık güçleri arasındaki ilişkiler yüksek bulunmuş ve sonuç olarak Eta değerlerinin r. değerlerine tercih edilebilir olduğu kanısına varılmıştır. vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY The discriminatory power of inventory items are estimated by classical test and information theoretic techniques and the estimates are compared. The research data are obtained by using the Hacettepe Personal Inventory which measures the personal, social and general adjustment levels of individuals. To estimate the item discriminatory powers, item-total score correlations (r. ), amount of mutual information (I.) and the channel efficiency Eta (n.) -which is proposed to bean item discriminatory power in this study- are calculated. The correlations between the item discriminatory powers which are calculated by the two different techniques are found to be significantly high. It is concluded that the Eta values are preferable to item-total score correlation coefficients. vii